LITOMĚŘICKO - Kvalita vody v rekreačních vodách litoměřického okresu je zatím stále velmi dobrá a nikde nepůsobí při koupání zdravotní problémy. Potvrdila to i Miluše Kosová, pracovnice Krajské hygienické stanice z územního pracoviště Litoměřice.

„Podle zatím posledních provedených měření je pouze u jezera Chmelař v Úštěku zhoršená viditelnost vody pro vnímavé jedince, ale voda je hodnocena jako vhodná ke koupání. Voda v koupališti ve volné přírodě za obcí Mšené–lázně je dlouhodobě klasifikována jako voda nezávadná a vhodná ke koupání,“ uvedla Kosová.

„S kvalitou vody problémy nemáme. Zdrojem vody pro bazén je pramen, voda stále protéká. I tak ale koupaliště pravidelně čistíme a znovu napouštíme každé tři týdny a při vedrech po čtrnácti dnech,“ sdělila Miloslava Martínková, referentka Obecního úřadu Mšené –lázně.

Informace o kvalitě vody uveřejňuje na internetu ústecká krajská hygienická stanice. Aktuální informace jsou na adrese www.khsusti.cz. Provozovatelé koupališť, a to i přírodních, jsou ze zákona povinni provádět jednou za čtrnáct dnů odběr vody a předávat jej hygienické stanici k jejímu vyhodnocení.

Přírodní koupaliště, která nemají provozovatele, tuto povinnost nemají. To je také příklad pískovny u Píšťan nedaleko Litoměřic. V tomto jezeře je koupání prozatím také bez problémů. Podle starosty obce Milana Šediny je voda vzhledem k teplému počasí až nezvykle čistá.

„Voda je zatím dobrá, ale sinice příjdou jako každoročně. Nemáme potřebné finance abychom tento průběh zvrátili. Na příkladu Máchova jezera jsme si spočítali, kolik by nás jejich likvidace stála, a dvacet milionů je pro naši obec neřešitelná situace,“ sdělil Šedina.

Takže ani letos si lidé z regionu koupání na oblíbeném místě moc neužijí. Při koupání zde musí být opatrné hlavně děti, těhotné ženy a alergici.

 

 

Také v Úštěku je zatím voda vhodná ke koupání (viz foto níže).