LITOMĚŘICKO - Žně začaly, kombajny letos mimořádně brzy vjely do polí, aby sklidily úrodu obilovin. Podle předpokladů jsou výnosy první sklízené plodiny, ozimého ječmene, velice nízké. Nejvíce problémů zemědělcům na Litoměřicku způsobilo dlouhotrvající sucho a krupobití.

„Již jsme začali se sklizní ozimého ječmene. Důvodem byl fakt, že nám porost uschl. Nejhorší pro obilí totiž je dlouhé suché a teplé počasí. Letos je to mimořádně nepříjemná sklizeň,“ informoval Petr Müller, hlavní agronom Asturu Straškov, který má v letošním roce ozimým ječmenem osetou plochu o výměře sto třiceti hektarů.

Podle posledních odhadů sklidí Straškovští letos o polovinu méně ozimého ječmene ve srovnání s loňským rokem. Další vážnou újmou byly v letošním roce pro zemědělce krupobití nebo lokální záplavy, které se objevily v okolí Nových Kopist.

„Žně u nás začínají příští týden. Výnosy budou samozřejmě negativně ovlivněny, a to především kvůli krupobití. Ztráty odhadujeme v rozmezí patnácti až třiceti procent. S nedostatkem vody jsme na většině pozemků neměli problém, neboť máme zavlažování,“ uvedl hlavní agronom Agrokomplexu Ohře Bohušovice nad Ohří Ivo Kadeřábek.

Další z větších zemědělských podniků, Zemědělské družstvo Klapý, se na žně teprve připravuje. „Díky tomu, že nemáme zasetý ozimý ječmen, nás žně čekají až v polovině července,“ uvedl pro Deník Otakar Šašek, ředitel klapského zemědělského družstva.

Problémy s nedostatkem vláhy trápí zemědělce na Litoměřicku již od zimy, kdy spadlo málo srážek. Deficit pak výrazně prohloubilo suché jaro.
„V dubnu a květnu, kdy se nejvíce rozhoduje o tom, jaké budou výnosy, nám v některých oblastech nespadl ani milimetr srážek,“ dodal na závěr Petr Müller.