LITOMĚŘICKO / ALTHEIM - Pro zkušenosti v oblasti využití geotermální energie se vydali do rakouského městečka Altheim zástupci litoměřické radnice v čele s místostarostou Jaroslavem Tvrdíkem a lovosické se starostou Janem Kulhánkem. Zatímco vedení města Lovosice v současné době připravuje energetickou koncepci, v Litoměřicích finišují práce na průzkumném geotermálním vrtu, který v současné době dosahuje 1950 z plánovaných 2500 metrů.

Zhruba pětitisícový Altheim patří mezi průkopníky v oblasti využívání geotermální energie. Energii z nitra Země zde totiž čerpá již od počátku osmdesátých let. V současné době je napojeno na místní geotermální elektrárnu o velikosti rodinného domku zhruba čtyřicet procent domácností, banky a úřady.

„Zatímco na začátku realizace projektu jsme museli domácnosti k napojení přemlouvat, dnes by měly zájem další. Bohužel kapacita je již plná,“ konstatoval Gerhard Pernecker z tamní radnice.

Neskrývá, že ekologický projekt byl finančně náročný a město se kvůli němu zadlužilo. Ovšem každý rok přináší do městské pokladny nezanedbatelné zisky. Navíc množství oxidu uhličitého v ovzduší se značně snížilo, a to zhruba o sedmdesát procent.

Altheimský projekt se však od toho litoměřického liší. Zatímco v Altheimu navrtali pramen vody s vyvěrající teplotou sto čtyřicet stupňů Celsia, v Litoměřicích má být voda pod tlakem vháněna do zhruba pětikilometrové hloubky, kde se ohřeje a následně bude vytažena ven k dalšímu využití.