TEREZÍN - Po téměř roce a čtvrt by měla být v dohledné době opět funkční jednotka Sboru dobrovolných hasičů v Terezíně. Starosta města Jan Horníček podle svých slov dnes (středa) převezme od nového velitele, povoláním profesionálního hasiče, dohody s lidmi, kteří se jako členové jednotky SDH stanou zaměstnanci města.

Do loňského roku měla jednotka 19 členů, nyní bude podle Horníčka tento počet nižší. „Nebudu dělat nějaké kádrové čistky. Dohody s těmi, s nimiž je velitel podepsal, akceptuji,“ zdůraznil Horníček s tím, že kdo konkrétně má dohodu uzavřenu, sám v tuto chvíli neví.

O obnovení činnosti jednotky však hasiči zapochybovali na pondělním zasedání městského zastupitelstva s tím, že kvůli neshodám se starostou nový velitel funkci již vykonávat nechce. Podle zastupitele a člena dřívější terezínské hasičské jednotky Luďka Linaje mají jeho kolegové stále zájem o vstup do jednotky a znovuobnovení její činnosti. Ta se postavila loni na jaře za bývalého velitele Miloslava Nekolného, odvolaného kvůli neuposlechnutí nařízení krizového štábu města. Jednání vedení města s hasiči se tehdy zúčastnili i zástupci HZS Ústeckého kraje a už v polovině loňského roku se zdálo, že dojde k dohodě. Rozepře mezi starostou a jednotkou ale pokračovaly. Město dosud nevyplatilo hasičům roční odměny, k čemuž by podle Horníčka mělo brzy dojít.

Dosud byla jednotka nefunkční a k zásahům v její působnosti vyjížděli z Litoměřic státní profesionální hasiči.„Po nutných inveturách by mohla jednotka do měsíce fungovat,“ řekl Horníček.

Jak vyplynulo z vyjádření zástupce ředitele litoměřického odboru HZS Juraje Ďuriše, dle zákona 133/85 Sb., může funkci velitele zastávat každý občan ČR po vyjádření HZS kraje k jeho způsobilosti k ní, a ten, jenž má zdravotní a fyzickou způsobilost, je jmenován obcí a má odbornou způsobilost dle vyhlášky č.247/2001 v pozdějším znění, 226/2005 Sb., § 34 a zákona 133/85 Sb., § 72.

„Nikde neni napsáno, že jím nemůže být profesionální hasič,“ reagoval včera na obavy terezínských hasičů Ďuriš. „Problém pokrytí bez jednotky Terezín je o zapojení jiných jednotek na obsazení území a ve změně plošného pokrytí dle dosahu, jejím nahrazení jinou jednotkou,“ dodal.