LITOMĚŘICE - Největší koncetrace hasičstva v Česku bude v nadcházejících dnech v Litoměřicích. Na jeho IV. celorepublikový sraz s výstavou historické hasičské techniky, jenž právě dnes (pátek) začíná, má dorazit asi tři tisíce příslušníků dobrovolných i profesionálních sborů.

Pozvání však přijali zástupci hasičů také ze Slovenska, Maďarska a Rakouska. „Navíc přijede i devět reprezentantů sboru dobrovolných hasičů z Míšně, která je naším partnerských městem. Jejich sbor je přitom vůbec nejstarším v Německu,“ uvedl starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč.

Město je tradičním hostitelem monstrakce, kterou pořádá Sdružení pro obnovu a zachování historických hasičských tradic. „Nemáme důvod měnit místo slavností, i když v minulosti zazněly hlasy, aby se konala v různých městech. Hovořilo se o Olomouci, ale tamní výstaviště nešlo uzavřít a bylo by problematické uhlídat drahocennou historickou techniku. V Litoměřicích jsou jak potřebné podmínky, tak máme za ty roky výbornou spolupráci s vedením města,“ konstatovala místropředsedkyně Sdružení Alena Borlová.

Pořadatelé z názvu srazu vypustili slovo „dobrovolného“. “Uvědomili jsme si, že dnes už nelze opominout úzkou spolupráci s profesionálními hasiči,“ vysvětlila Alena Borlová.

Kromě samotné výstavy historické techniky, která bude probíhat na výstavišti Zahrada Čech po oba dny slavností, se tady mohou návštěvníci těšit už v pátek například na sekyrkové cvičení SDH Líšnice.

„To vychází z tradice hromadných cvičení z období první republiky na Všeslovanských sjezdech hasičstva. Cvičit bude na ploše padesát krát padesát metrů padesát hasičů. Chtěli jsme vystoupení situovat na náměstí, ale kvůli prostoru to nešlo,“ říká Alena Borlová.

Závěr slavností obstará Hasičská hudební fontána, kterou ukáže osm sborů z Českolipska. Ještě předtím během sobotního večera bude Armáda ČR a policie ukazovat svou techniku, včetně vrtulníků a vznášedla, v akci při pohromách.