TŘEBENICE - Řada věcí kolem internetu může být pro lidi nejasná. V Třebenicích vzbudila částka 143 tisíc korun vydaná jako platba za internetové služby provedené v loňském roce pozornost místního občana.

„Na tuto činnost je pamatováno v návrhu rozpočtu sto dvaceti tisíci. To je suma, která přímo bije do očí, protože internetová společnost nabízí kompletní zpracování standardních stránek za sedm tisíc korun, nadstandardních kolem dvaceti tisíc, přičemž měsíční paušální poplatek činí 450 korun,“ říká Augustin Prouza z Třebenic. „Podle závěrečného účtu za rok 2006 je za doménu poukazováno 143 tisíc korun,“ diví se částce.

Podle třebenického starosty Václava Vobořila jde však o nepochopení. Suma zahrnuje poplatek za softwarové a internetové služby, systém vismo a poplatek za doménu. „Do té částky započítáváme údržbu počítačů, údržbu jednotlivých programů – například účetní program, program pro matriku, program na poplatky za psy, odpad a jiné. Dále údržbu úřední elektronické stránky, nebo odměny pro správce počítačové sítě,“ říká Václav Vobořil.

Úřední elektronickou stránku musí mít ze zákona každá obec a město. Tato veřejná informační služba je zajišťována redakčním systémem vismo a je určena ke zveřejňování dokumentů, organizační struktury úřadů, formulářů a dalších informací obcí a měst na internetu. Úřední elektronická stránka bývá často zaměňována s webovou stránkou obce, kterou se obec prezentuje.

„Za úpravu a aktualizaci webové stránky města zaplatíme ročně zhruba 12 tisíc korun,“ uvedla Vladislava Šarkadyová, tajemnice MÚ v Úštěku, jehož webové stránky letos na jaře zvítězily v krajském kole soutěže Zlatý erb a město tak postoupilo do celostátního finále. Jejich webmaster Aleš Pospíchal už v soutěži uspěl i se stránkami Velkých Žernosek.

„Částka 143 tisíc jako poplatek za roční výše zmiňované služby je naprosto reálná a pohybuje se spíše na dolní hranici poplatků za tyto služby,“ odpověděl na dotaz Deníku vedoucí softwarového oddělení a programátor, který nechtěl zveřejnit své jméno. Zdůvodnil to tím, že nezná celé souvislosti zmiňovaného dotazu třebenického občana.