LITOMĚŘICE - Pečovatelky a ošetřovatelky, které v těchto dnech končí tříměsíční rekvalifikační kurz, budou mít uplatnění. „Pro naše účastníky máme připravenu řadu pracovních míst. Pozice, které zaměstnavatelé vytvoří, jsou zčásti dotovány,“ sdělila Zdeňka Hanzlová ze Vzdělávacího centra Podkrušnohoří.

Do výukového kurzu se v jeho začátku, v březnu, hlásilo přes sedmdesát žen. „Samozřejmě jsme finančně limitováni, takže jsme mohli přijmout pouze dvacet tři zájemkyň. Dobrá zpráva ale je, že bychom jej měli otevřít podruhé a to už v září,“ doplnila Eva Kapicová, lektorka projektu.

Absolventky rekvalifikačního kurzu by po jeho dokončení měly být schopné pracovat v ošetřovatelských funkcích například v nemocnicích, nebo diagnostických ústavech. Během dvou měsíců totiž získaly znalosti například o lidské anatomii a fyziologii, o práci s nemocnými a postiženými.
Kromě toho absolvovaly základní kurz práce na počítačích. Lektoři kurzu také uvádějí, že by měl naučit nezaměstnané posilovat sebedůvěru, bojovat se stresem a vhodně prezentovat u případného zaměstnavatele.

„Během výuky jsem se dozvěděla v tomto oboru obrovskou spoustu věcí. O mnohých jsem vůbec netušila, že existují,“ svěřila se Petra Valentová (na snímku v roli ošetřované), jedna z účastnic rekvalifikačního kurzu.

Další ze „studentek“ pro změnu kladně hodnotí přístup lektorů k romské menšině v kurzu. „Díky tomuto projektu jsem si dokázala, že jde dělat něco smysluplného a doufám, že se mi povede ukázat svému okolí, že i Romové mohou mít slušnou práci. Velice mi to tu dodalo sebevědomí, dokonce jsem se rozhodla studovat dál,“ sdělila Zdeňka Verešová.

Po ukončení teoretické výuky v těchto dnech pak všechny účastnice projektu nastoupí do praktické části kurzu. Do konce června se tak v okolních nemocnicích a diagnostických ústavech dopřipraví na budoucí povolání.

Příprava a realizace projektu je financována Evropským sociálním fondem a Státním rozpočtem České republiky. „Máme zkušenosti s těmito projekty spíše na Žatecku a v Podkrušnohoří. Na Litoměřicku nás ohromil jednak zájem o projekt a především nasazení a píle jeho účastnic,“ uzavřela Kapicová.