LITOMĚŘICE - V otázce, jak dál v kultuře v Litoměřicích, chtějí mít radní jasno co nejdříve. Především v tom, kdo zasedne do křesla ředitele příspěvkové organizace, jež má pod sebou tři zařízení – Dům kultury, Divadlo Karla Hynka Máchy a Kino Máj.

Funkci ředitele Městských kulturních zařízení Litoměřice (MKZ) od pátku prvního června dočasně zastává litoměřický podnikatel Daniel Krýsl. Do funkce ho radní dosadili poté, co k 31. květnu odvolali ředitelku MKZ Veroniku Rybovou.

„Toto místo však bude Daniel Krýsl zastávat pouze do doby jmenování nového ředitele vzešlého z výběrového řízení, kterým se rada města bude zabývat pravděpodobně už pátého června,“ informoval radní Karel Krejza.

Podle zjištění Deníku Městská kulturní zařízení hospodařila ke spokojenosti jejich zřizovatele. To bylo také důvodem, proč rada dvaadvacátého května rozhodla o „vyplacení mimořádné odměny za hospodářský výsledek roku 2006 ředitelce PO Městská kulturní zařízení v Litoměřicích“.

Již za necelé čtyři měsíce se má uskutečnit tradiční vinobraní, které připravují právě MKZ. „Nebál bych se toho, v úterý se o tom budeme na radě bavit. Na poradě jsme měli paní Rybovou, a ta v přípravě vinobraní – vzhledem k té situaci – neudělala prakticky nic. Jednou z variant je oslovit agenturu, jež by je pak dodala na klíč,“ míní místostarosta Jaroslav Tvrdík.

Podle jeho názoru by se mohla změnit i podoba vinobraní, včetně jeho délky. „Do budoucna bych ho viděl na dva dny. Začínat by mohlo v pátek večer, pak by po celou sobotu probíhalo klasické vinobrání, se vším co od něho lidé očekávají. I o tom ale ještě budeme ve vedení města i v radě diskutovat,“ řekl Jaroslav Tvrdík.

Odvolání Rybové, jež je politickým rozhodnutím, iniciovala Strana drobných živnostníků a podnikatelů, která má v radě dva hlasy. ODS ji podpořila. Z přítomných osmi tak hlasovalo pro odvolání šest radních, dva se zdrželi.

I když proběhlo „bez udání důvodu“, radu nevedlo k tomuto kroku hospodaření MKZ. Nedostatky vnitřní audit na základě podnětu bývalé zaměstnankyně MKZ pochybení ze strany ředitelky v ekonomické oblasti nezjistil. Na přetřes ale přišlo chování Veroniky Rybové k podřízeným, což začalo vadit i většině členů rady.