LITOMĚŘICE - Bezohledné chování majitelů psů, kteří neuklízejí po svých čtyřnohých kamarádech. A liknavý přístup města v této oblasti bylo druhé nejožehavější téma v anketě, kterou pořádal Deník a zjišťoval v ní, co nejvíce trápí Litoměřičany.

„Platím si za psa, ale nic nedostávám. Žádné papírové sáčky, lopatky nic. A koše po městě také vůbec nejsou,“ uvedla Litoměřičanka Soňa Marešová.

Dalším stěžujícím si byl Jan Pavlát z Litoměřic. „V Litoměřicích mi hodně vadí bezohlednost majitelů psů, sám mám taky psa, ale nedovolil bych si po něm neuklidit. Moc uklízejících nás není.“

Litoměřická radnice již léta spolupracuje při úklidu psích exkrementů s firmou Kratochvíl a syn z Prahy, která zajišťuje úklid po městě. Denně se uklízí centrum města a vždy k tomu jedno ze sídlišť Družba, Svornost nebo Cihelna. Ale například sídliště Kocanda zůstává napospas neukázněným pejskařům a úklid tam není prováděn vůbec. Členka komise Životního prostředí Jana Smejkalová (SDŽaP) už proto vyvolala příslušná jednání, při kterém se na litoměřické radnici debatovalo, jak v této oblasti pokračovat dále. Závěrem schůzky je, že město vytipovalo nové lokality, v kterých by se mělo začít čistit. A to sídliště Kocanda a park v Jiráskových sadech.

V parku by se také měly zkušebně instalovat ve vstupních částech držáky na sáčky pro majitele psů. Zdali bude radnice rozšiřovat počty držáků i do jiných lokalit, rozhodne, až podle toho jaký efekt toto opatření přinese v parku. O rozmístění košů se již jednou město pokusilo. Akce však nebyla úspěšná. Sáčky vydržely na svých místech vždy jen chvilku a potom je ruce nenechavců rozhazovali beze smyslu po okolí.

„V koších to není, ten problém je v lidech, ti musejí uklízet,“ uvedl Pavel Gryndler z litoměřické radnice. O tom, od kdy a přesně v jakém rozsahu, se odehrají opatření ohledně psích exkrementů, které znečišťují město, se rozhodne v nejbližších týdnech. Litoměřická radnice bude muset najít prostředky v odhadované výši půl milionu korun.