LITOMĚŘICKO - Jenoznačně největší a také nejstarší členskou základnu má na Litoměřicku Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) se svým 1727 členy. Daleko za ní pak následuje Občanská demokratická strana (ODS), jejímž členem je na Litoměřicku 238 lidí. Těsně za ní je v počtu svých členů Česká strana sociálně demokratická s 206 členy.
Další vítězství patří KSČM za největší věkový průměr členské základny. „Máme přibližně stovku lidí do třiceti let, ale i tak se věkový průměr pohybuje nad 62ti lety,“ přiblížil Milan Jevoš, předseda Okresní organizace KSČM na Litoměřicku.
Výrazně mladší věkový průměr má členská základna litoměřické ODS. „V současné době se nám daří získávat přibližně dvacet až třicet mladých lidí ročně. Věkový průměr tak máme mírně nad 40ti lety,“ přiblížil Pavel Kejř, předseda Oblastní rady na Litoměřicku.
S přílivem mladých lidí nemá v současné době problém ani litoměřická Okresní organizace ČSSD. „V poslední době jsme zaznamenali o mnoho větší zájem lidí do třiceti let o vstup do naší strany,“ potvrdil Jan Piegl mladší, předseda Okresního výkonného výboru ČSSD v Litoměřicích.
Současný stav v našem regionu tak potvrzuje celorepublikovou situaci, kdy s počtem členů nadále vládne KSČM, avšak potýká se s vážným problémem, kdy jí výrazně stárne členská základna, s jejímž omlazením mají současní komunisté problém.
V zajímavé situaci jsou nyní litoměřičtí sociální demokraté. „Příliv mladých lidí do naší strany je nyní mnohonásobně vyšší, než když byla ČSSD u vlády,“ uvedl Piegl.
Motivací pro mladé lidi může být i postup do vyšších politických sfér, například do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Tento krok se podařil například Josefu Šenfeldovi (KSČM) z Hoštky. Příkladem toho, že z Litoměřicka lze dojít v politice ještě dále, je Alexandr Vondra (ODS), který je v současné době senátorem za Litoměřicko a Slánsko, navíc je místopředsedou vlády České republiky pro evropské záležitosti a v minulosti zastával také funkci ministra zahraničních věcí.