LITOMĚŘICE - V Litoměřicích se v poslední době začaly množit stížnosti na provozování heren ve městě. Na jejich početní nárůst, častou návštěvnost mladistvých a jejich nevhodnost poblíž centra města. Nové herny v poslední době vznikly například v Dlouhé ulici, v pokratickém Krebsu a v areálu pokratické samoobsluhy. Počet výherních hracích automatů je v Litoměřicích však saturovaný. Ustálil se přibližně na počtu 170 kusů výherních hracích automatů ve městě. Někde herny vznikají, jinde zanikají, často jde jen o přesun automatů z místa na místo.


Rada města Litoměřice se naposledy zaobírala situací kolem heren ve městě na svém březnovém jednání. Na něm vydala Doporučený sazebník výše pokut za správní delikty při porušení zákona o loteriích a jiných podobných hrách. Výše pokut v případě porušení se v něm pro provozovatele heren výrazně zvýšila. Město Litoměřice provádí pravidelné kontroly. Objektem jejich kontrol je především to, souhlasí–li počet registrovaných výherních hracích automatů, jestli je registrační známka hracího automatu umístněna viditelně na něm a tak, aby nemohlo dojít k jejímu poškození. Dále se kontroluje má–li herna herní plán a hrací plány k jednotlivým automatům. Kontrola, zda nehrají na automatech mladiství, je vždy součástí této kontroly. V loňském roce město Litoměřice uskutečnilo 16 kontrol a v osmi případech odhalilo nedostatky. Udělilo proto pokuty ve výši takřka 100 tisíc korun.

„Při kontrolách, které provádím v hernách, nalézám různé nedostatky, ale přítomnost mladistvých jsem při nich nezaznamenal,“ uvedl Karel Zajíc z právního odboru litoměřické radnice. V loňském roce provedla radnice ve spolupráci s Městskou policií Litoměřice dvě samostatné kontroly heren v nočních hodinách a taktéž přítomnost mladistvých nezaznamenala. „Přítomnost mladistvých v hernách samozřejmě kontrolujeme, velké problémy s tím nejsou. Na mladistvé narážíme výjimečně a zatím jsme to vždy řešili domluvou,“ uvedl Ivan Králik, velitel Městské policie Litoměřice.
Příští úterý bude v radě města nadnesena další možnost, jak provoz heren regulovat. „Dostali jsme za úkol připravit legislativní řešení možnosti omezení heren na území města. Vypracovali jsme čtyři varianty jak jejich provoz regulovat,“ uvedl Petr Panaš, vedoucí odboru kanceláře starosty a tajemníka městského úřadu.


Podle ustanovení § 50 odst. 4 zákona č. 202/1990 Sb. o loteriích a jiných podobných hrách může obec stanovit obecně závaznou vyhláškou vydanou v samostatné působnosti. Výherní hrací přístroje mohou být provozovány pouze na místech a v čase vyhláškou určených, nebo lze stanovit, na kterých veřejně přístupných místech v obci je provozování výherních hracích přístrojů zakázáno. Kombinace těchto možností je právě uvedena v návrzích, kterými se bude rada města zaobírat. O tom, jak vše dopadne, rozhodnou nakonec zastupitelé města.
Při výběru poplatků se město řídí vyhláškou z roku 2004 „O místním poplatku za provozovaný hrací přístroj“. Místní poplatek je stanoven ve výši 5 tisíc korun na čtvrtletí za každý výherní hrací automat. Správní poplatek, který je součástí zákona o loteriích, činí 10 tisíc na tři měsíce, 16 tisíc na půl roku nebo 30 tisíc na rok. Dále je provozovatel povinen odvádět 6 % z výhernosti hracího automatu. Města mají z provozování výherních hracích automatů nemalé příjmy, i proto se jim často regulovat provoz heren nechce.