VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Labskozámecký pivovar by neměl zmizet

Pracovníci Městského úřadu v Litoměřicích se chystají na důkladnou kontrolu do starých mrazíren

15.5.2007
SDÍLEJ:

V bývalých litoměřických mrazírnách vznikl v červenci loňského roku mohutný požár poté, co oheň založili bezdomovci v místnostech, plných korku a asfaltu. Foto: Karel Pech

LITOMĚŘICE - Pracovníci Městského úřadu Litoměřice se chystají v nejbližších dnech zkontrolovat objekt bývalých starých mrazíren, bývalého Labskozámeckého pivovaru Litoměřice. Během kontroly bude taktéž provedena podrobná fotodokumentace, která by měla zabránit majiteli v pozvolné devastaci objektu.

Ministerstvo zahájilo řízení

Majitel nemovitosti společnost Litoměřice Real Estate, s.r.o. by se vzhledem k tomu, že obdržel vyjádření z Ministerstva kultury ČR o zahájení řízení k vyhlášení areálu bývalého Labskozámeckého pivovaru Litoměřice za kulturní památku, měl začít chovat k objektu jako ke kulturní památce. Měl by zajistit její zabezpečení a taktéž by ji měl chránit před poškozováním a ničením.
„Teď už máme pravomoc zakročit,“ sdělila referentka pro státní památkovou péči Hana Pospíchalová. V případě, že se zjistí poškozování objektů, může radnice upozornit majitele, že porušuje zákon o státní památkové péči. V případě, že nedojde k nápravě, může být s majitelem objektu zahájeno přestupkové řízení. Protože se jedná o právnickou osobu, může jí být udělena pokuta až do výše 50 tisíc korun.
Podrobná fotodokumentace budov bývalého Labskozámeckého pivovaru byla vyhotovena jako podklad k žádosti o prohlášení objektů za kulturní památku. Vyhotovovala se na jaře loňského roku.
„Fotodokumentaci stavu budov budeme aktualizovat co nejdříve,“ dodala Pospíchalová. „Jsou to opravdu velké budovy. Jejich využití bude velmi obtížné. Rozhodně by mělo do budoucna odpovídat tomu, že se bude s největší pravděpodobností jednat o kulturní památku,“ uvedla Pospíchalová.
Kulturní památkou mají být vyhlášeny budovy č.p. 216, 450, 451 a 452. Jedná se o hlavní areál budov, který je dominantou Litoměřic nad železniční tratí. Dále dvě budovy ve vstupní části do areálu poblíž silnice, jejich spojovací brána, kotelna, rampa a samostatně stojící objekt v jihovýchodní části areálu.

Do některých budov zatéká

Ministerstvo kultury se při prohlašování věci za kulturní památku neřídí Správním řádem. Lhůty na tyto řízení nikde nejsou stanoveny. Proto celé řízení trvalo takřka rok. Během této doby došlo k poškození budov. V areálu řádil požár. Některé budovy mají rozkrytou střechu, některé praskají.
V květnu loňského roku bylo povoleno odstranění některých novodobých budov v areálu – kiosku, čpavkové nádrže, některých garáží a podobně.
Ministerstvo kultury ČR pro své rozhodnutí, zda vyhlásí objekt bývalého Labskozámeckého pivovaru Litoměřice za kulturní památku bude požadovat vyjádření Státní památkové péče Litoměřice, Krajského úřadu a samozřejmě vlastníka objektu společnosti Litoměřice Real Estate. Vyjádření vlastníka se nám nepodařilo k dnešnímu dni prozatím zjistit.

„Během týdne se k celé kauze vyjádříme,“ sdělila jednatelka firmy Litoměřice Real Estate,, s.r.o. Pavlína Kollárová. Ostatní zúčastnění jsou zajedno a areál bývalého Labskozámeckého pivovaru v Litoměřicích pro svou významnou historickou hodnotu za kulturní památku jednoznačně považují.
Stavební odbor Městského úřadu Litoměřice může rozhodovat pouze se souhlasem Státní památkové péče Litoměřice. „Památková péče ani my, stavební odbor radnice, máme jednoznačně v úmyslu hlavní budovy bývalých starých mrazíren zachovat,“ uvedl vedoucí odboru stavebního úřadu Jan Nejtek.

Stavení úřad může nařizovat

Stavební úřad může nařídit vlastníkovi stavby, aby prováděl udržovací práce. Protože každý vlastník stavby je povinnen udržovat stavbu v takovém technickém stavu, aby se co nejdéle prodloužila její uživatelnost.
V případě, že by majitel objektu nespolupracoval se stavebním úřadem, může úřad udělit majiteli pokutu až do výše 500 tisíc korun.
Pravidelnou kontrolu objektů bývalého Labskozámeckého pivaru nemohou pracovníci stavebního úřadu provádět.
„Nárůst agendy s náběhem nového stavebního zákona je značný. Jsme zavaleni papírováním,“ dodal Nejtek.
Vedoucí odboru, Stavebního úřadu radnice Litoměřice Deníku přesto přislíbil co nejrychlejší provedení kontroly stavu objektu v součinnosti se Státní památkovou správou Litoměřice.
Této kontroly se také zúčastní Deník a o kauze Labskozámeckého pivovaru vás bude opět v nejbližších dnech informovat.

15.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
14

V severních Čechách hrozí tvorba náledí a zmrazků

Ilustrační foto
5

Čekají nás Vánoce na blátě. Na Štědrý den bude až pět stupňů nad nulou

FOTO: Skauti přivezli Betlémské světlo rychlíkem z Kolína

Litoměřice - Do Litoměřic opět po roce dorazilo Betlémské světlo. Vlakem z Kolína ho přivezli skauti a na Litoměřickém nádraží ho převzali jejich kolegové ze skautského střediska Radobýl.

Lovosice selhaly v obraně a po čtyřech zápasech prohrály

Úspěšná lovosická série se po čtyřech zápasech zasekla v Brně, Lovci na palubovce předposledního celku tabulky prohráli 29:32.

DENÍK NÁM FANDÍ: Nový seriál představuje sportovní týmy z regionu

Litoměřicko - Nenechte si ujít pondělní tištěné vydání Litoměřického deníku! 18. prosince v něm najdete fotbalisty SK Bezděkov (muži a přípravka r. 2008).

Vánoční Drážďany lákají tisíce Čechů. Riziko terorismu a vyšší ceny jim nevadí

Dresden - V saské metropoli je všude slyšet čeština. I někteří stánkaři mají nabídku v naší mateřštině.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT