LITOMĚŘICKO - Nedostatek vakcín proti klíšťové encefalitidě hlásí i lékárny na Litoměřicku. Lidé, kteří už letos jednou očkováni byli, žijí v nejistotě, že druhou vakcínu nedostanou včas a očkování ztratí svůj preventivní účinek.
Vakcíny, které budou do lékáren distribuovány, proto dostanou přednostně lidé, kteří už letos očkováni byli. Ten, kdo v těchto dnech zvažoval, že se nechá první dávkou oočkovat, má smůlu. Jejich podávání je zastaveno.
„Nechala jsem se oočkovat proti klíšťové encefalitidě a teď běhám od lékárny k lékárně a nikde nemohu další vakcínu sehnat,“ zlobí se Běla Boháčová z Litoměřic. „V jedné lékárně mi řekli, že mají vakcíny dostat zřejmě do konce května. Prý je přednostně prodají těm lidem, kteří už u nich dříve nechali recept. O tom jsem ale nevěděla. Vážně už nevím, co mám dělat,“ říká žena.
Fakt, že vakcíny v lékárnách nejsou, potvrdili i lékárníci oslovených lékáren na Litoměřicku. „Už od dubna nemáme ani jedinou,“ sdělil lékárník František Stáně z lovosické Lékárny U Aeskulapa.Stejně je na tom například i Lékárna U Černého orla v Litoměřicích.
V Lékárně U Českého lva v Roudnici nad Labem, Lékárně U Dobré vůle v Terezíně, či Lékárně U Zlaté koruny v Budyni nad Ohří zbývají jen poslední dětské vakcíny.
„Distributoři léčiv nás informovali o tom, že další vakcíny zatím nebudou,“ říká Ivana Kodlová, majitelka budyňské lékárny.
Vzhledem k tomu, že kvůli letošní mírné zimě odborníci očekávají zvýšení počtu klíšťat v přírodě, je letos nárůst naočkovaných osob oproti roku 2006 trojnásobný.
Vakcíny proti klíšťové encefalitidě jsou v současné době dodávány pouze do Zdravotních ústavů.
Na otázku, proč letos není zajištěn dostatečný počet očkovací látky, Ministerstvo zdravotnictví neodpovědělo. Hlavní hygienik MZ ČR Michael Vít odcestoval v těchto dnech mimo republiku.
Pokud nyní zájemci vakcínu v lékárnách na Litoměřicku neseženou, mohou se obrátit přímo na Zdravotní ústav se sídlem v Ústí nad Labem.
„V současné době máme vakcíny k dispozici. Na pokyn hlavního hygienika Ministerstva zdravotnictví ČR jsme pozastavili dodávání prvních dávek očkovacího schématu a přednostně očkujeme osoby, u nichž bylo očkování zahájeno a nyní dostávají druhou dávku,“ sdělila Deníku Stanislava Richterová, vedoucí zdejšího Centra veřejného zdraví.
Jak dále uvedla, druhou dávku vakcíny musí člověk dostat do tří měsíců po podání první dávky, třetí pak do jednoho roku. Po třech letech od poslední dávky by mělo dojít k přeočkování.
Ordinaci očkování Zdravotního ústavu zájemci najdou v areálu nemocnice na Severní Terase, v budově „S“. Z centra Ústí nad Labem se sem dostanou trolejbusem č. 60 – zastávka Sanatorium Bukov.
„Praktický lékař klientovi napíše, kdy byl první dávkou vakcíny očkován, potom se na nás může dotyčný klient telefonicky obrátit a případně se objednat na číslech 477 751 846, 848 nebo 844. Částka za jednu vakcínu se pohybuje zhruba kolem 380 až 390 korun,“ poskytla informaci Stanislava Richterová. „Z Litoměřicka zatím nikdo větší zájem neprojevil,“ dodala.