LITOMĚŘICE - Ženě z Litoměřicka starší sedmdesáti let, jejíž sestra zemřela na rakovinu prsu, lékař nevyhověl a nenapsal jí doporučení na mamografické vyšetření. Pro vyšetření, které hradí zdravotní pojišťovna, totiž nesplňuje věkový limit. Pokud chce mít důchodkyně jistotu, že je zdravá, musí si mamografický screening zaplatit sama.
„Mám strach, abych neonemocněla stejně jako sestra. Na mamografickém vyšetření jsem byla naposledy před třemi lety. Přístup lékaře mě zaskočil a teď nevím, co mám dělat,“ říká důchodkyně, která si nepřeje zveřejnit své jméno.
V organizaci preventivních mamografických prohlídek došlo k zásadním změnám před čtyřmi a půl lety. Na bezplatné mamografické vyšetření, tedy hrazené z veřejného zdravotního pojištění, má nárok každá žena nad 45 let do věku 69 let jednou za dva roky. K němu potřebuje doporučení od svého praktického lékaře či gynekologa.
Ženy od 70 let si musejí toto vyšetření zaplatit samy. V tom případě doporučení lékaře nepotřebují.
„Řekla bych, že je věková hranice 69 let nastavena poměrně nízko,“ myslí si litoměřická gynekoložka Alena Holbová. „Rakovina prsu je zátěžová rodinná anamnéza. Rizikový pacient by proto měl být zaevidován u lékaře a měl by být preventivně vyšetřován. Mamografické vyšetření považuji v tomto případě za velmi důležité a zdravotní pojišťovny by jej měly zaplatit,“ říká lékařka. „Sama ze své praxe vím, že případů s tímto onemocněním je opravdu hodně,“ dodává.
Příznivou zprávou by mohlo být alespoň to, že všeobecná zdravotní pojišťovna rozešle v letošním roce pozvánky na mamografické vyšetření ženám ve věku od 70 do 75 let, které v minulých letech nebyly na tomto vyšetření, a plně jej uhradí.
„Já to vítám,“ souhlasí Alena Holbová. Pracovištěm, které mamografický screening provádí, je RDG oddělení Ústecké polikliniky s. r. o. „Od začátku letošního roku jsme poplatky pro pacientky nad 69 let snížili o polovinu. Za vyšetření tak zaplatí 300 korun. Zájem je obrovský,“ říká vedoucí laborantka Jindřiška Chocholová. „Pacientky nepotřebují doporučení lékaře a nemusejí se předem ani objednávat. Od pondělí do čtvrtka vyšetřujeme od 7 do 13.30 hodin, v pátek do 12.30 hodin,“ dodala.