LITOMĚŘICKO - Jako obrovskou kalamitu označují revírníci Lesů ČR současné sucho na Litoměřicku. „Lednový polom po orkánu byla hodně viditelná katastrofa. Současné sucho ale bude mít následky ještě dlouhou dobu. Rychlým tempem nám totiž usychají nově vysázené stromky, především pak ty jehličnaté. Srážkový úhrn za leden byl u nás v podstatě nulový,“ sdělil své znepokojení Petr Bláha, revírník Lesů ČR.
Odborníci odhadují, že současné počasí ovlivní i zalesňování, které prováděly odborné firmy loni na podzim. „Je jasné, že může být ovlivněna i loňská výsadba, protože velké množství rostlin ještě nestačilo ani zakořenit,“ doplnil Petr Tendler, zástupce lesního správce Lesů ČR na Litoměřicku.
Na problému lesníků má velký podíl suchý podzim a velice mírná zima s nedostatkem srážek. Od začátku března do dnešních dnů pak spadlo jen několik málo milimetrů srážek. Velkou změnu pak nepřinesly ani víkendové deště. Meteorologové hodnotí Litoměřicko v současné době jako jeden z nejsušších regionů země. K vyřešení problému se suchem, které trápí nejen lesníky, ale také zemědělce a například myslivce, by byly potřeba vydatné a dlouhotrvající deště. „Půda je natolik vysušená, že situaci nevyřeší jen tak nějaký déšť,“ vysvětlil již dříve pro Deník Martin Možný, vedoucí doksanské meteorologické observatoře.
I přes současné problémy se daří provádět každoroční jarní zalesňování. Lesníci jej museli na deset dní přerušit, ale po srážkách, které spadly o víkend se k němu opět vrátili.
„Na Velemínsku jsme ve čtvrtek ukončili výsadbu. Celkově máme letos na Litoměřicku v plánu vysázet 93 hektarů nových porostů. Ke konci dubna se podařilo osázet 67 hektarů. Práce zpomalilo samozřejmě sucho,“ vysvětlil Tendler.
Další důsledky, které pravděpodobně přinese současné počasí, se objeví brzy, až začne být aktivní kůrovec. Při lesních pracích se totiž nesmí v současné době pálit klestí, které vytváří optimální prostředí pro vývoj tohoto hmyzu.