ČÍŽKOVICE - V Čížkovicích proběhla změna dvacetiletí. Starosta Simeon Kimmer byl po šestnácti a půl letech ze své funkce odvolán.
Na mimořádném čtvrtečním zastupitelstvu hlasovali pro jeho odvolání i čtyři jeho spolustraníci z kandidátky Občanské demokratické strany. Z funkce ho nakonec odvolalo devět lidí z patnáctičlenného zastupitelstva.
Celá situace je půl roku po komunálních volbách vyvrcholením osobních sporů mezi starostou a jeho bratrem – čížkovickým místostarostou Pavlem Kimmerem. Oslovení občané Čížkovic se k celé situaci nechtějí příliš vyjadřovat.
„Lidi tu říkají všelicos,“ nechtěla situaci komentovat jedna z místních žen. Podle druhé ženy problémy v obci nebyly. Žije se jí tu dobře, u voleb byla, volila ODS.
„Moje odvolání byl komplot lidí, kteří chtěli vládnout. Bratrská rozepře převedená na obecní úřad. Intrikánské praktiky mého bratra,“ vidí celou situaci Simeon Kimmer. „Byli jsme často v rozepři. Ta nakonec, asi před měsícem, vyústila ve vzájemné fyzické napadení,“ konstatuje bývalý starosta.
Podle jeho mínění vzali zastupitelé tento incident jako záminku pro chystanou změnu. „Špatně jsem zvolil lidi, kteří šli se mnou do voleb,“ komentuje lídr čížkovických občanských demokratů fakt, kdy proti němu hlasovali Arnošt Waschta, Iva Scherbaumová, Jaroslav Řehák a Petra Skružná, zastupitelé bez politické příslušnosti na kandidátce ODS.
„Nejvyšší čas, že se to stalo,“ komentoval odvolání starosty muž, který si nepřál být jmenován. „Starosta si tu dělal, co chtěl, a nakonec se s místostarostou porvali jako psi,“ dodal lakonicky.
Novým starostou obce se od čtvrtka stal dlouholetý čížkovický zastupitel a ředitel zdejší základní školy Arnošt Waschta.
„Důvodem byly neshody mezi bývalým starostou a místostarostou. Většina zastupitelů se nakonec přiklonila na stranu místostarosty. Víc o tom teď nechci říci,“ sdělil včera Arnošt Waschta.
Místostarosta Pavel Kimmer včera také nechtěl bližší informace poskytnout. „Já to nechci rozebírat,“ řekl do telefonu. „S bratrem jsme měli rozdílné názory. Řekl bych, že jeho odvoláním dojde ke zklidnění situace v obci,“ uvedl pouze k mimořádnému zasedání zastupitelstva.
Problém byl podle něj už v tom, že po podzimních komunálních volbách byl Simeon Kimmer zvolen starostou obce jen těsně. Dostal hlasy osmi zastupitelů z patnácti.
Ti vzešli ze dvou kandidátek – Občanské demokratické strany s lídrem Simeonem Kimmerem a SNK Evropští demokraté, jejímž lídrem byl Pavel Kimmer.
Ten ve své funkci na Obecním úřadě v Čížkovicích zůstává. Arnošt Waschta bude úřad řídit, nadále pak zůstává i ředitelem školy, z níž před koncem školního roku zatím nemůže, podle svých slov, odejít. „Ať se lidi podívají, co se všechno v obci za těch šestnáct a půl roku udělalo,“ říká Simeon Kimmer. „Nakonec mě jen odkopli,“ dodává s tím, že pro tuto chvíli zůstane zastupitelem v opozici.