Památku padlých ve druhé světové válce uctili v pondělí odpoledne zástupci města Lovosice a někteří jeho občané. K pamětní desce na budově bývalé Setuzy položili věnce starosta Lovosic Jan Kulhánek, místostarosta Vladimír John a zastupitel Josef Trefný. V místech, kde je pamětní deska umístěna, se na začátku května 1945, během osvobozování Lovosicka sešla skupinka místních občanů. Znenadání do nich začali pálit z projíždějícího vlaku prchající němečtí vojáci. Osm neozbrojených Lovosičanů zde tehdy padlo.
Vlak s prchajícími fašisty ale nedojel příliš daleko. Statečný výpravčí čížkovické železniční stanice jej navedl na slepou kolej, kde následně vlak vykolejil. Vojáci se poté rozutekli do širokého okolí, kde byly postupně dopadeni.

V pondělí dopoledne uctili památku obětí u příležitosti 62. výročí osvobození Československa také v Litoměřicích. Podle Miroslava Šorma z Bohušovic nad Ohří se v těchto dnech zapomíná na dobrovolníky, kteří se v květnu 1945 se zbraní v ruce potýkali s fašisty.
„Jako dobrovolník jsem byl poslán ještě s dalšími deseti muži za roudnický most odebírat Němcům zbraně a střelivo. Přihlásil jsem se na žádost města Litoměřice na vyslání dobrovolníků na ochranu města,“ vzpomíná Šorm.