ROUDNICE NAD LABEM - Jako ve dnech osvobození republiky od fašismu si připadali návštěvníci roudnického řopíku u svatého Václava.
K vidění tu byl kromě pečlivě zrekonstruovaného opevnění také tank T–34 z roku 1944, dva vozy Jeep Willis americké armády, množství zbraní z druhé světové války a skupina milovníků vojenské historie v dobových uniformách.
Návštěvníci měli možnost potkat se s přílušníky Rudé armády, U.S. army, ale také s prchajícími Němci.
Největší pozornost poutal ale tank, který členové terezínského Klubu vojenské historie připravili v autentickém provedení stroje, jenž před dvaašedesáti lety projížděl Lovosicemi, Terezínem a Roudnicí nad Labem.
„Kamufláž jsme připravili podle dobových fotografií. Náš tank byl vyroben v Sovětském svazu a víme jistě, že je to stroj, jenž prošel válkou,“ popsal stroj Václav Sedláček z roudnického Klubu přátel československého opevnění Roudnice (KPČSOR).
Tank, jenž na věži nese jméno nejslavnějšího ruského vojevůdce – Alexandra Vasilijeviče Suvorova – se zúčastnil například bitvy o Berlín.
„Po jeho dobytí spěchala Sovětská armáda do Prahy, kde měla pomoci při Pražském povstání, které tu začalo už pátého května,“ připomněl historii Martin Rajnyš, předseda KPČSOR.
Tank ale nebyl rozhodně jediným lákadlem pro účastníky při roudnických oslavách osvobození. K bunkru dorazila například i cyklistická rota československého vojska z roku 1938.
„T–34 spotřebuje na sto kilometrů tři sta litrů nafty. Jeho motor má zdvihový objem 36 litrů a na dva litry nafty pouze škytne,“ přiblížil jeho technické parametry Sedláček. Tank je pro boj nepoužitelný. Jeho zbraně jsou totiž znehodnoceny.