LITOMĚŘICKO - Vyprahlá půda, troud, zvadlé, nebo vůbec nevzešlé rostliny na polích a hasiči v pohotovosti.
To je Litoměřicko v těchto dnech. Podle odborníků je náš okres jedním z nejsušších míst v České republice.
„Stav je hodně kritický. V půlmetrové hloubce není na polích v okrese prakticky žádná vláha. Naměřené hodnoty jsou na bodu vadnutí,“ informoval včera aktuálně Deník Martin Možný, vedoucí doksanské meteorologické observatoře.
Patrně nejvíce na současné situaci tratí zemědělci. Těm se postupně rozplývá vidina letošních vysokých výnosů na polních plodinách díky brzkému startu jara.
„Nejkritičtější je situace s cukrovkou. Některé rostliny kvůli nedostatku vláhy totiž ani nemohly zahájit růst. V zemi tak stále zůstávají semena,“ uvedl již nedávno pro Deník ředitel klapského zemědělského družstva Otakar Šašek.
Situaci by podle Martina Možného nevyřešily ani přeháňky. „Půda je tak vyprahlá, že by ke zlepšení situace byly potřeba trvalejší deště,“ popisuje Možný.
Za deficitem vody v půdě stojí slabé srážky již od března, v dubnu pak prakticky nepršelo. „Letos sledujeme i velké výpary. Dá se říci, že to, co naprší, se brzy zase vypaří. Co se týká srážek, tak v nadcházejících dnech neočekáváme žádné razantní zlepšení. Pršet by mohlo v sobotu, další možností je příchod lokálních bouřek,“ sdělil Daniel Bareš, agrometeorolog doksanské meteorologické stanice.