Žáků by nákladně zrekonstruovaná základní škola ve Mšeném – lázních měla mít dostatek. Včera proběhla slavnostní kolaudace bez připomínek. Žáci by do nových školních lavic měli usednout třetího září.
„Na začátku školního roku počítáme s necelými dvěma sty dětmi. Jejich počet by se měl každým rokem zvyšovat. Jednak proto, že přijdou silnější ročníky a také očekáváme nárůst obyvatel v obci,“ vysvětlil ředitel Základní školy v Mšeném – lázních Petr Došek s tím, že maximální kapacita školy a jejích dalších zařízení je tři sta žáků.
Obec má v plánu připravit několik lokalit pro výstavbu rodinných domů, některé z nich se v těchto dnech dokončují. „Mohu potvrdit, že několik ploch se připravuje, ale kde se přesně budou nacházet, bych v tuto chvíli ještě nezveřejňoval,“ sdělil starosta Mšeného – lázní Josef Bíža.
Rekonstrukce školy probíhala po dobu dvou let, během nichž byla nejen celkově opravena, ale také rozšířena a navíc ji přibylo jedno patro. „Z původní budovy, která pochází z konce 19. století, zbylo prakticky jen obvodové zdivo. Stropy i střešní trámy totiž napadla dřevomorka,“ vysvětluje ředitel školy.
Celková oprava si nakonec vyžádala investici přes 73 milionů korun. „Obec stála rekonstrukce patnáct milionů korun, zbylých téměř sedmdesát milionů se podařilo dát dohromady z různých dotací,“ přiblížil financování Bíža.
Po dobu rekonstrukce byli všichni žáci umístěni v provizorních prostorách v místním kulturním středisku. „I když bylo prostředí zcela nevyhovující, tak jsme se snažili držet úroveň výuky,“ říká Petr Došek.
V opravené škole budou mít žáci k dispozici několik odborných pracovišť jako například učebnu výpočetní techniky, učebnu přírodních věd, nebo jazykovou pracovnu. Žáci mají nově k dispozici víceúčelové hřiště, které má stejně tak jako celá škola bezbarierový přístup. Citelné zlepšení oproti původní škole je i v oblasti hygieny. Každá třída tu má nyní vlastní přívod teplé vody. Přibyl počet toalet a zvětšila se jejich kapacita.
„Je to škola jednadvacátého století. Myslím, že by nám ji mohlo závidět i kdejaké o mnoho větší město, než je naše obec,“ pochvaluje si úroveň školy její ředitel.
Přínosem pro celou obec je pak nová školní jídelna i s vývařovnou. Kuchyně je koncipována tak, aby byla schopna vyprodukovat čtyři sta jídel denně. Na obědy sem tak bude moci chodit dvě stě občanů,“ uzavřel Bíža.