LITOMĚŘICKO - Ztráty zemědělců na Litoměřicku půjdou podle posledních odhadů do milionů korun. Důvodem jsou dlouhotrvající sucha. Vyhlídky do dalších dnů navíc nejsou příliš pozitivní.
„Takhle suché jaro nepamatuji. Ztráty na výnosech budou jistě vysoké. Problémy máme s cukrovkou, hořčicí a slunečnicí,“ říká hlavní agronom straškovského Asturu Petr Müller. Na jejich pozemcích už podle něj ukončuje růst i vojtěška, která si pro vodu sahá svými kořeny až do hloubky dvou metrů.
„Největší problémy mají u nás později seté obiloviny, hlavně jarní ječmen a pak také cukrovka,“ potvrzuje ředitel Zemědělského družstva v Klapém Otakar Šašek.
Právě řepa cukrovka potřebuje v první fázi své vegetace dostatek vláhy, protože její semeno je v živinném obalu. Vrchní část ornice je ve všech částech okresu proschlá, dokonce už se v ní objevují praskliny. Pozvolna totiž klesá také hladina spodní vody. Důvodem je nedostatek srážek už od podzimních měsíců. „Velice suchý byl u nás už podzim,“ potvrzuje Müller.
Podle měření, které si v Asturu provádějí, spadlo zatím v dubnu rekordně málo srážek. „Máme změřeno, že na naše pole spadlo v dubnu 3, 2 milimetru srážek, ale v březnu to bylo přes devatenáct milimetrů. Za uplynulé čtyři měsíce to pak bylo osmdesát dva milimetrů. Neočekáváme, že do konce měsíce ještě zaprší,“ dodává Müller.
Současná sucha tak kazí vyhlídky zemědělců za bohatou letošní úrodou. Začátek roku pro ně totiž vypadal velice příznivě. Brzký a teplý nástup jara umožnil vjet s technikou do polí až o týdny dříve než v předchozích letech. Se svým růstem mohly pak začít i rostliny, jejichž vegetace se nyní zastavuje.
„Letošní úroda je ovlivněna, i když zaprší. Právě v této době obiloviny odnožují. Pakliže tento proces neproběhne tak jak má, ovlivní to negativně počet klasů,“ vysvětluje Šašek.
O dešti si podle aktuálních informací mohou zemědělci zatím nechat pouze zdát. „Minimálně do čtvrtka to na déšť nevypadá,“ informoval Daniel Bareš, agrometeorolog doksanské meteorologické observatoře.