VRBICE - Odběry krve od dárců ve vesnických hasičárnách, nebo zdravotnických střediscích nyní končí. Podle nových pravidel totiž musí subjekty, které zajišťují odběry, přistupovat ke krvi jako k léčivu.
To znamená, že hygienické nároky se zpřísnily a na mnoha u dárců oblíbených místech tak už odběry probíhat nebudou. Jedním z těchto míst je také Vrbice, mezi Litoměřicemi a Štětím.
„Pravidelné odběry u nás mají tradici minimálně čtyřicet let. Například pro dobrovolné hasiče je to tradiční záležitost. Rozhodně nesouhlasíme s tím, aby to tu končilo,“ rozčiloval se starosta Vrbice Vlastimil Mikl krátce po patrně posledním odběru krve, který se v pátek ve Vrbici uskutečnil. Zúčastnilo se ho podle starosty přes osmdesát lidí i ze širokého okolí.
Podle Jiřího Masopusta, primáře transfuzního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice, ale není Vrbice a okolní obce samy, kde v těchto dnech odběrová místa končí. „Už před časem jsme zrušili odběry například v roudnickém zámku a teď končí i v Budyni nad Ohří. Nemáme bohužel na vybranou. Neděje se to z naší iniciativy, musíme se řídit pokyny,“ vysvětluje současné kroky ústecký primář.
„Tady ve Vrbici chodím darovat krev už několik let, doufám že to tu nezruší. Byla by to škoda. Jezdí sem hodně lidí,“ říká Jaroslava Lachmanová z Malešova.
Podle Masopusta jsou ale nové předpisy, podle kterých se musí subjekty, jež zajišťují odběry krve, natolik přísné, že odběrové místo typu Vrbice už nebude moci existovat. „Jsme na úrovni výrobců léků,“ dodal primář.
„Budeme se snažit dárcům, maximálně vyjít vstříc, počítáme například s bezplatnými autobusy, kterými je budeme svážet do míst, kde budou odběry pokračovat,“ ujistil Masopust.