VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klokánek zahájil svůj provoz v Litoměřicích

V klokaních rodinách našlo zázemí prvních devět dětí LITOMĚŘICE - Nově otevřený Klokánek v Alšově ulici v Litoměřicích poskytne zázemí až dvaceti třem týraným, či zanedbávaným dětem.

18.4.2007
SDÍLEJ:

První děti v litoměřickém KlokánkuFoto: Jana Michálková

Těmi prvními, které našly v litoměřickém Klokánku zázemí, je sedmičlenná sourozenecká skupina ve věku od půl roku do dvanácti let, která byla rodičům odebrána soudním rozhodnutím pro zanedbávání rodinné péče.
„Děti sem byly exekutory přivezeny z Ústí nad Labem. Jsou na sebe neuvěřitelně fixovány. Pokud by nebyly svěřeny do Klokánku, byly by rozděleny podle věku do tří dětských domovů a už by se pravděpodobně nikdy neviděly,“ říká Ivana Prudičová, vedoucí Klokánku. „Dále je zde sourozenecká dvojice z Prahy,“ upřesňuje počet dětí, kterým litoměřický Klokánek poskytne rodinnou péči.
V šesti bytech zde může najít zázemí až třiadvacet týraných, zanedbávaných, nebo zneužívaných dětí. Starat se o ně bude dvanáct stálých tet a jedna teta pomocná, sociální pracovnice a zdravotní supervizor. V klokaní rodině jsou zpravidla čtyři děti. „Jedno z našich dětí je ale hyperaktivní. Má problémy, proto se jedna z tet bude věnovat pouze jemu. Tento luxus se bohatě vyplatí v tom, že dítě nebude potřebovat žádnou náročnou psychiatrickou a psychologickou péči. Zklidní se tím, že bude mít jednoho člověka, který se mu bude věnovat, jen pro sebe,“ vysvětluje Prudičová.
Klokánek je projektem neziskové organizace Fondu ohrožených dětí. Jeho cílem je nahradit ústavní výchovu systémem rodinné péče po přechodnou dobu, než se pro dítě rodinná situace nevyřeší natolik, že se může vrátit domů, nebo než je pro něj nalezena trvalá náhradní rodina.
„Malé děti snášejí ústavní výchovu nejhůře. Dítě potřebuje cítit tělesnou blízkost, která v něm vytváří pocit bezpečí a jistoty. Klokánek je taková profesionální rodina, v níž děti žijí průměrně osm měsíců. Dvě tety se tu v týdenních cyklech starají o čtyři děti,“ sdělila Marie Vodičková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí, jež vidí přínos především v tom, že tety pobývají s dětmi nonstop. „Pečují o celou domácnost, vaří, takže děti vidí, jak funguje normální rodina a chovají se, jako by v ní vyrůstaly. Vytvářejí sí odstup a nevrhají se na každého cizího člověka,“ vysvětluje.
Do původních rodin se podle jejích slov vrací asi 60% dětí z Klokánků. „25% dětí jde do osvojení, nebo pěstounské péče, a to i děti ve starším věku, pro něž je umístění v náhradních rodinách již tradičně složitější,“ upřesnila Marie Vodičková.

Co je Klokánek?

- rodinná alternativa ústavní péče
- poskytují okamžitou pomoc dětem zneužívaným, týraným, či zanedbávaným
- mají nepřetržitý provoz
- přijímají děti bez ohledu na věk, sourozence proto není třeba rozdělovat
- přijímají děti i bez soudního rozhodnutí, i na základě jejich vlastní žádosti, nebo na žádost rodičů – přímo „z terénu“
- s maximálně čtyřmi dětmi je v bytě teta ve dne i v noci, dvě tety se střídají v týdenních cyklech

Jedním z hostů, kteří přijeli v pondělí do Litoměřic na slavnostní zahájení provozu Klokánek, dětského zařízení rodinného typu pro děti vyžadující okamžitou pomoc, byl i herec pražské Ypsilonky, zpěvák a moderátor Marek Eben.
Co vás vedlo k tomu, abyste přijal pozvání do Litoměřic?
K této možnosti jsem se dostal přes našeho kontrabasistu Míru Honzáka, bratra Ivany Prudičové, vedoucí litoměřického Klokánku. Oba dva jsou milí a obětaví lidé, pozvání jsem proto přijal rád.
Jak se díváte na zařízení, jakým je Klokánek?
Systém tohoto zařízení, který je velmi podobný běžné rodině, a lidé, kteří jsou pro práci v něm vybíráni a o děti se starají, se mi líbí. Vidím v tom rozdíl proti velkým státním zařízením. Připadá mi, že celý systém, na němž je fungování Klokánku založeno, je vymyšlen výborně. Tety se tu o děti starají nepřetržitě v týdenních cyklech a ne v rámci svých několikahodinových pracovních směn, což je skvělé. Řekl bych, že se za pár hodin dá dost těžko vytvořit vztah. Pro ten je potřeba dlouhodobý kontakt, jaký koneckonců v rodinách funguje. Model Klokánku má k rodině velice blízko. Myslím, že Klokánek má docela dobrou šanci poslat děti, jejichž osudy jsou kruté a pohnuté, do života připravené.
Jste věřící člověk. Jak se díváte na výchovu v rodině a situaci, kdy rodina selže a dítě je týrané?
Případy týraných dětí jsou proti přírodě a proti Pánu Bohu. Rodina jako nejmenší lidská jednotka má dětem poskytovat lásku a bezpečí. V současné době se pozice maminek v domácnosti bagatelizuje. Jako kdyby to nic neznamenalo. Jako kdyby žena, která vychovává děti, nic nedokázala. Pak se jen říká – ona nic nedokázala, byla celý život s dětmi doma – a je to hodnoceno, jako by to bylo málo. Přitom v tom, vychovat dobře děti, je obrovská cena. Už proto, že dějinami hýbou silní jedinci. Když se pak dá zoufalá situace dětí zachránit způsobem, jaký vidíme zde, je to úžasně cenné. Stále totiž existují děti, které mají špatnou startovní čáru pro život.

18.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Horníci 135 Kč

Obsluha důlních vrtacích strojů a rypadel Strojník kráčivého rypadla. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 135 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: praxe vítána, strojní průkaz, odborná zdatnost a organizační dovednosti, aktivní přístup a pracovitost, flexibilita, zájem o osobní rozvoj a vzdělávání, NÁPLŇ PRÁCE: práce na strojích k přípravě půdy a údržby zeleně při realizaci zakázek, provádění oprav a údržby na přidělené technice, odpovědnost za funkceschopnost přidělené techniky., Smouva na dobu určitou do 14.12.2018 s možností probloužení. Mzda 135,-/ hod. + prémie., Způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Gabriel s.r.o., 412 01 Litoměřice 1. Informace: Jitka Růžičková, +420 737 281 835.

Právo - Právo Advokátní a ostatní koncipient 45 000 Kč

Exekutorští koncipienti a kandidáti exekutorský koncipient/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: nástupní plat 45 000 - 60 000 Kč dle dosažené praxe., Soudní exekutor, JUDr. Ondřej Mareš, LL.M., EÚ Litoměřice, přijme absolventa právnické fakulty či právníka s praxí na pozici exekutorský koncipient/ka., Náplň práce: činnost exekutorského koncipienta dle zákona č. 120/2001 Sb. , Požadujeme: vysokoškolské vzdělání na právnické fakultě v ČR v magisterském oboru právo, vysoké pracovní nasazení, pečlivost, zodpovědnost, časovou flexibilitu, bezúhonnost. , Praxe v oblasti exekučního práva platově zvýhodněna. , Nabízíme: práci na plný úvazek, nástupní plat 45 000 - 60 000,- Kč dle dosažené praxe a erudice /při 2-leté praxi v oblasti exekučního práva 55 000 - 60 000,- Kč/, 5 týdnů dovolené, služební vozidlo za účelem dojíždění do zaměstnání i ze vzdáleného bydliště (např. Prahy), možnost získání příspěvku na bydlení + další finanční benefity, nástup možný ihned. , Životopisy a průvodní dopis zasílejte na email: personalni@exekutor-ltm.cz. Pracoviště: Mareš ondřej, judr., ll.m. - soudní exekutor, Masarykova, č.p. 679, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Jitka Zahálková, personalni@exekutor-ltm.cz.

Služby - Služby Pracovníci pro ruční mytí vozidel, oken, 15 000 Kč

Ostatní pracovníci pro ruční čištění pomocný dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: náplň práce: údržba výtahů ( např. čištění a mazání výtahů ve výtahových šachtách)., První kontakt e-mailem, telefonicky nebo osobně v místě výkonu práce od 7.00 -15.30 hod.. Pracoviště: Jan živnůstka, Nerudova, č.p. 2172, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Jan Živnůstka, +420 602 434 724.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař 25 000 Kč

Tesaři truhlář, tesař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: společnost Natura Space CZ s.r.o. se zabývá prodejem a stavbou rodinných domů – dřevostaveb., Pro výstavbu našich rodinných domů hledáme do realizačního týmu truhláře/tesaře., Pracovní náplní jsou:, práce na stavbě při montáži domů,, práce ve výrobní hale a truhlárně při výrobě a montáži dílčích částí domů., Požadavky jsou manuální zručnost, pečlivost, zodpovědnost, spolehlivost, týmová práce, řidičský průkaz sk. B., Způsob prvního kontaktu zaměstnavatele: e-mailem.. Pracoviště: Natura space cz s.r.o. - sídlo, 413 01 Roudnice nad Labem. Informace: Kateřina Faistová, +420 417 631 124.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

No dobře, respektuji. Ale teď kudy?
3

POJĎME SE BAVIT! Posílejte nám veselé, kuriózní, zajímavé fotografie

Ilustrační foto.

Podpořte potravinami Klokánek v krámku Bona Fide

Jarní Tržnice dostane nádech první republiky

Litoměřice - Většina akcí z letošního kalendáře Zahrady Čech bude laděna ke stému výročí založení Československa. Poznají to návštěvníci blížící se Tržnice Zahrady Čech ve dnech 4. až 8. dubna hlavně v pavilonech, ve kterých bude převládat výstavnictví.

V Memoriálu Rosti Čtvrtlíka bodovali i studenti z Litoměřicka

Děčín - Na VII. ročníku Memoriálu Rosti Čtvrtlíka, který propůjčil svůj hlas Chandlerovi ze seriálu Přátelé, uspěli v oblastním kole recitátorské soutěže konaném 7. března v Děčíně i žáci z Litoměřicka.

FOTO: Jaro a Velikonoce byly tématem sobotního jarmarku v Hradu

Litoměřice – Místní produkty lidových řemesel s velikonoční a jarní tematikou nalákaly v sobotu 17. března do litoměřického Hradu stovky návštěvníků. 

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. března 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT