„Nevím, co mám dělat. Slyšel jsem o tom, ale informace mi chybějí,“ říká Václav Kubík z Nových Kopist.
Jedním z míst, kde se lidé mohli o připravovaných změnách dozvědět více, byl v minulých dnech Terezín. Zájem projevily dvě stovky lidí.
„Zorientovat se v novém vodním zákoně a poskytnout občanům veškeré informace bylo cílem tohoto setkání,“ říká pracovnice terezínského městského úřadu Jiřina Prokopcová.
O tom, jak nemít studnu načerno, informoval litoměřický Deník čtenáře 26. března.
Povolení k vypouštění odpadních vod musejí mít lidé v případě, že vypouštějí odpadní vody přímo do povrchových vod, tedy do řeky, potoka, rybníka, nebo v případě, že je vypouštějí do podzemních vod přes půdní vrstvy.
Povolení musejí mít vždy. Netýká se ale domácností, které mají u domu žumpu, ale těch, co vypouštějí odpadní vody ze septiku,“ vysvětluje Břetislav Holub, pracovník vodoprávního úřadu odboru životního prostředí Městského úřadu v Litoměřicích.
„Z Nových Kopist mělo o informace zájem asi pětačtyřicet lidí. Většina lidí z obce má u domu žumpu. Pokud má někdo septik, nevěřím, že bude chtít do jeho úprav strkat tisíce. Zvlášť když je pro obec připraven projekt kanalizace,“ uvedl Petr Mrázek z Nových Kopist.Lidé, kteří budou chtít vypouštět odpadní vody ze septiků, musejí nově provést stavební úpravy s přidáním další čistící zóny, tedy pískového filtru nebo zemního filtru, tak aby splnili limity pro čištění odpadních vod. „Nebo budou muset zvolit možnost septik zaslepit a přebudovat na žumpu,“ říká Břetislav Holub.
„Odpadní vody z naší domácnosti jdou do žumpy. Nejsem si jist, zda budeme povolení také potřebovat,“ svěřil se Zdeněk Vizina z Kalovic.
Podle úředníků vodoprávních úřadů to nebude třeba. „Žumpa je bezodtoková jímka. Občan si za její vyvezení zaplatí a tím to pro něj končí,“ vysvětluje jeden z úředníků.
Nelegální je vypouštění odpadních vod přímo do vod podzemních, například potrubím zaústěným do zvodně. I zde však může podle vodního zákona dojít k výjimce.
Žádost o prodloužení povolení musí lidé stihnout podat do konce června, a to na vodoprávních úřadech v Litoměřicích, Roudnici nad Labem, Lovosicích, Libochovicích, Štětí a Úštěku.
„Pro ty, jimž platnost povolení již vypršela, tento termín neplatí. Podávají novou žádost,“ potvrdil Břetislav Holub. Od 1. ledna 2008 hrozí tomu, kdo nebude povolení k vypouštění odpadních vod mít, pokuta ve výši až 50 tisíc korun.
Některé z obcí na Litoměřicku začaly stejně jako v Terezíně organizovat informační schůzky. „V Hoštce ji pro občany pořádáme 26. dubna od 15.30 hodin,“ sdělila místostarostka Anna Podpěrová.
„Zakopaný pes je v tom, že přechodné období pro povolení nakládání s vodami bylo zákonem z roku 2002 stanoveno na pět let, z toho se čtyři roky se nic nedělo a problém septiků se začíná řešit až nyní,“ dodal Břetislav Holub.
annonce
automechanik/automechanička, 21 300 Kč
rozpočtář/rozpočtářka, kalkulant/kalkulantka, 26 000 Kč
operátor/operátorka, 18 900 Kč
prodejce sportovních potřeb, 28 000 Kč
zedník/zednice, 24 000 Kč
investiční technik/technička, 45 000 Kč
Vrátní, 18 900 Kč
pomocná síla do kuchyně, 18 900 Kč
Podat inzerát
cars
Hyundai Genesis servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované
Hyundai H 1 koupeno v B
Hyundai Tucson servisní knížka, koupeno v CZ
Hyundai iX20 první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ
Hyundai i30 servisní knížka, koupeno v CZ
Hyundai Tucson servisní knížka, koupeno v CZ, havarované
Hyundai i30 koupeno v CZ
Hyundai Kona servisní knížka
Prodat auto