„Při cestě domů projíždím nepřehlednou zatáčkou. Přímo v ní stojí dům našeho souseda. Je tu docela provoz, navíc sem lidé zajíždějí na svá políčka,“ popisuje situaci Jana Staňková z Nového Klapý. „Město nám osazení zrcadla v zatáčce zamítlo. Ta je ale z mého pohledu nebezpečná. Jen čekám, kdy nás tam někdo smete,“ dodává rozzlobená žena.
„Purkyňova ulice nebyla v minulých měsících úsekem častých dopravních nehod,“ sdělila litoměřická policejní mluvčí Alena Romová.
„Dopravní inženýr Policie ČR Okresního ředitelství v Litoměřicích zaujal kladné stanovisko k umístění zrcadla v křižovatce z důvodu zvýšení bezpečnosti silničního provozu,“ uvedla mluvčí.
Rada města ale žádost zamítla.
Náklady na pořízení zrcadla se odvíjejí od jeho rozměru a tvaru. „Když připočteme instalaci, může se jeho cena vyšplhat na deset patnáct tisíc korun,“ uvedl Martin Dlouhý, vedoucí lovosického odboru regionálního rozvoje a správy města.
Vloni bylo na komunikacích města instalováno jedno zrcadlo, a to na křižovatce ulic Kostelní, Zámecká a Terezínská. „Z rozpočtu jsme za něj zaplatili dvacet pět tisíc korun,“ potvrdil vedoucí ekonomického odboru Jindřich Novák.
Jedním z dlouhodobě dopravně kritických míst na Lovosicku byla v minulých letech například nepřehledná křižovatka v ulici Aloise Jiráska v Třebenicích, z níž se odbočuje na Chodovlice a Úpohlavy. „Ročně zde docházelo ke dvěma až třem dopravním nehodám,“ uvedl starosta Václav Vobořil.
Město žádalo Správu a údržbu silnic, správce komunikace, aby bylo kritické místo z důvodu vyšší bezpečnosti upraveno. Rozhodnutím lovosického odboru dopravy zde vloni bylo zhotoveno vodorovné dopravní značení.
„Bezpečnostní prvky jsou teď jasné. Pokud řidič přehlédne dopravní značku, vidí na vozovce bílé pruhy. Pokud vím, k další nehodě zde nedošlo,“ dodal Vobořil.