Naznačil tak, že jeho další slova budou pro představitele samospráv nadějná. „Chceme odbřemenit obce od oblasti státní správy v sociálních věcech,“ upřesnil ministr. Dopomoci by tomu měl i Národní úřad pro zaměstnanost, který má vzniknout do dvou let.
Starostové hlavně chtěli slyšet, jak státá hodlá posílit program veřejně prospěšných prací jako pro ně hlavní nástroj aktivní politiky zaměstnanosti (APZ).
„V České republice je nyní na 104 tisíc volných míst 454 tisíc nezaměstnaných. V případě menších obcíc budeme hledat systém, aby jim umožnil efektivněji nakládat s financemi na VPP,“ slíbil Nečas. Umožnit by to podle něj mělo rozpuštění rezervních fondů, přičemž současný systém investičních pobídek. Ten považuje ministr za neúčinný.
„V loňském roce sice bylo Litoměřicko v žebříčku obdržených prostředků na APZ na 9. místě, ale mělo to objektivní důvody. Nechci tady lacině slibovat, že sem nateče tolik a tolik peněz, ale po rozpuštění rezerv by na Litoměřicko měly jít částky, které současné znatelně posílí.“
Petr Nečas, jak uvedl, vidí i potřebu zjednodušit administrativu kolem VPP. Dodal, že letos přišel i další ovlivňující faktor – Zákoník práce. Ten označil za paskvil.
Reagoval tak mimo jiné i na slova starostky Žalhostic Aleny Vackové: „Štve mě, že každý rok vyplňujeme stejné dokumenty, teď je dáváme i celníkům. Je to ponižující…“

PRÁCI NAČERNO PROKAZUJÍ TĚŽKO

Přivýdělek je možný, má ale limity

LITOMĚŘICKO – Zjistit a prokázat případy práce načerno je složité. Nezaměstnanému pak hrozí vyřazení z evidence úřadu práce a zastavení sociálních dávek na dobu šesti měsíců.
Toto riziko podstoupili i dva muži z Úštěcka, oblasti s již tradičně vysokou nezaměstnaností.
„Několik let jsem byl na podpoře. Od státu jsem bral asi tři tisíce. Bokem jsem dělal ve stavebnictví, načerno. Měl jsem padesát korun na hodinu. Na ruku jsem dostával až devět tisíc měsíčně,“ říká jeden z mužů. „Teď už pracuju legálně, pořád u jednoho zaměstnavatele,“ dodává.
Druhý z mužů má podobnou zkušenost. Jen s tím rozdílem, že načerno pracoval v zemědělství. „Jezdil jsem traktorem, peníze dostával na ruku. Měsíčně pět tisíc,“ uvádí muž, který chce rovněž zůstat v anonymitě.
„Uchazeč evidovaný na úřadu práce jako nezaměstnaný si může zajistit přivýdělek. Podle zákona se jedná o tzv. nekolidující zaměstnání. To znamená, že si při evidenci může vydělat částku ve výši do poloviny minimální měsíční mzdy,“ vysvětluje Jana Eflerová, vedoucí odboru zprostředkování práce na Úřadu práce v Litoměřicích.
V současné době tedy čtyři tisíce korun při týdenním pracovním úvazku 20 hodin.
Povinností uchazeče o nekolidující zaměstnání je nahlásit změnu den předem a doložit ji maximálně do osmi dnů. Každý měsíc je jeho povinností dokládat úřadu práce, že limit nepřekročil.
„Pokud by jej překročil, je to důvod pro ukončení jeho evidence na ÚP. Toto porušení zákona o zaměstnanosti by mohlo končit až sankčním vyřazením uchazeče z evidence úřadu práce na dobu šesti měsíců,“ potvrdila Eflerová.
„Zjistit a prokázat, že nezaměstnaný skutečně pracuje načerno, je velkým problémem,“ přiznává vedoucí kontrolního oddělení Úřadu práce v Litoměřicích Dana Horká. „Přesto jsou naše kontroly úspěšné ve více než padesáti procentech případů,“ dodala Horká.
Úřad práce v minulých letech využíval možnost zaměstnávat dlouhodobě nezaměstnané například na veřejně prospěšné práce (VPP). Stát ale chce letos obcím zaplatit jen jednoho člověka.
„Na Litoměřicku je 105 obcí. Dříve jsme pro ně zajišťovali až sedm set lidí na veřejně prospěšné práce ročně. Letos to bude zhruba stovka,“ říká Jana Eflerová.
Z vloni ještě zaměstnaných na VPP se tak letos mohou stát nezaměstnaní. Starostové jsou ve složité situaci a přiznávají, že tolik potřebné zaměstnance z napjatých rozpočtů zaplatit nemohou.
Rozdíl mezi náklady na zaměstnaného na VPP a nezaměstnaným pobírajícím podporu je 580 korun.
„Tím, že stát nedá peníze na VPP, ušetří 580 korun. To je balík, za který se vyplatí státu riskovat práci načerno a nenaučit mladé na pravidelnou pracovní činnost. Výměnou za to je naučí flákat se, nic nedělat a nemít žádné povinnosti,“ upozorňuje na problém starostka Žalhostic Alena Vacková. „Nedej bože, aby pak po nich chtěl někdo práci,“ dodává.