Pro hotové do roku 1955 platí výjimka
„Většina lidí, kteří od nás chtějí informace týkající se odběrů vody načerno, je vlastníkem takzvaných historických studní, které byly vybudovány před rokem 1955,“ říká Břetislav Holub, pracovník vodoprávního úřadu odboru životního prostředí Městského úřadu v Litoměřicích.
„Pokud tyto studny splňují podmínku, že zásobují vodou jednotlivé domácnosti, vztahuje se na ně výjimka a odběr se považuje za povolený,“ vysvětluje. Tito lidé nemusejí mít v ruce žádný „papír“.
Sem patří používání vody v domácnostech i pro užitkové účely – ke splachování WC, umývání, nebo například k zalévání zahrad. Je jedno, zda se jedná o domácnost v místě trvalého bydliště, nebo na chalupě, chatě.
Musí mít povolení pro odběr vody
Povinnost mít povolení k odběru podzemních vod platí od roku 1955. Potřebují jej všichni majitelé studní vybudovaných po roce 1955, kteří z nich čerpají vodu.
Povolení k odběru povrchové vody musejí mít lidé, kteří odebírají vodu z vodního toku, tedy z řeky, rybníku či potoka, technickým zařízením – například čerpadlem.
„Musí se jednat o technické zařízení. Samozřejmě se to netýká případů, kdy člověk odebírá vodu z potoka kbelíkem,“ uvádí na vysvětlenou Břetislav Holub.
Na Litoměřicku je vydává šest úřadů
Pokud mají domácnosti povolení o odběru vody z vodních toků platné do 31. 12. 2001, musejí do 1. července tohoto roku požádat o jeho prodloužení.
O povolení nakládání s vodami mohou lidé z Litoměřicka žádat na šesti pověřených obecních úřadech – vodoprávních úřadech. V Litoměřicích, Roudnici nad Labem, Lovosicích, Štětí, Libochovicích a Úštěku.
Na povolení k odběru podzemních vod se nevztahuje správní poplatek. Vyjádření hydrogeologa, jenž je podkladem vydání povolení k odběru podzemní vody, je odhadováno na jeden až dva tisíce korun.
Povolení nepotřebují a studny nikam nenahlašují majitelé studní, kteří studny nepoužívají.
Cílovou skupinou je obec, podnikatel
Informační kampaň je určena především obcím, podnikajícím fyzickým osobám, či právnickým osobám, které již v minulosti povolení získaly a k 1. lednu 2008 jim hrozí, že jim povolení zanikne.
„Naši občané mají informace jen z doslechu. Nemají jasno v tom, jestli se jich povinnost mít povolení týká, nebo ne,“ říká starostka Libochovan Ivana Sklenářová. „V obci máme odhadem až 95 procent historických studní. Rozhodli jsme se, že dáme občanům informační letáky přímo do schránek, informace dostanou i na webových stránkách obce,“ potvrdila starostka.
„Na zahradě máme studnu starou přibližně sto let. Její vodou zaléváme zeleninu, jahody, květiny,“ říká Marie Šamsová z Křešic. „Tyto studny mají výjimku, odběr vody je zákonem povolen,“ dodává její vnuk Libor.
annonce
automechanik/automechanička, 21 300 Kč
rozpočtář/rozpočtářka, kalkulant/kalkulantka, 26 000 Kč
operátor/operátorka, 18 900 Kč
prodejce sportovních potřeb, 28 000 Kč
zedník/zednice, 24 000 Kč
investiční technik/technička, 45 000 Kč
Vrátní, 18 900 Kč
pomocná síla do kuchyně, 18 900 Kč
Podat inzerát
cars
Hyundai Genesis servisní knížka, koupeno v CZ, nehavarované
Hyundai H 1 koupeno v B
Hyundai Tucson servisní knížka, koupeno v CZ
Hyundai iX20 první majitel, servisní knížka, koupeno v CZ
Hyundai i30 servisní knížka, koupeno v CZ
Hyundai Tucson servisní knížka, koupeno v CZ, havarované
Hyundai i30 koupeno v CZ
Hyundai Kona servisní knížka
Prodat auto