Účast na pietě přislíbili bývalí disidenti, signatáři Charty 77 Zdeněk Bárta a Alexandr Vondra spolu se starostou a senátorem Ladislavem Chlupáčem. Událost bude následně pokračovat v parku Václava Havla symbolickým zapálením svíčky. Čestnou stráž tu budou držet litoměřičtí skauti a hudební doprovod zajistí studenti litoměřické základní umělecké školy.

Právě evangelický farář, disident a později také politik Zdeněk Bárta byl před 32 lety jednou z vůdčích osobností sametové revoluce v Litoměřicích a spoluzakladatelem místního Občanského fóra.

„Bylo to tak, že v Praze už se děly věci a tady pořád nic. Bylo tu setkání studentů na Dómském pahorku, tuším 20. nebo 21. listopadu. A já jsem potom svolal lidi na náměstí na 24. listopadu s pomocí studentů teologické fakulty, kteří odvážně dali k dispozici tehdy ještě přísně střežený cyklostyl (přístroj na rozmnožování písemností, pozn. redakce) a natiskli přes noc několik stovek, možná tisíc těch pozvánek a roznesli je po domech a bytech. Takže jsme se skutečně toho 24. listopadu u morového sloupu na Mírovém náměstí sešli,“ vzpomínal před lety pro Litoměřický deník Zdeněk Bárta.

Na demonstraci přišly tehdy stovky lidí, ačkoli pořadatelům tehdejší představitel MNV (místního národního výboru) otevřeně vyhrožoval, že připravované shromáždění nechá zlikvidovat armádou. Žádní vojáci ale nakonec nedorazili.

Demonstranti, kteří si stejně jako další lidé napříč republikou přáli konec komunistického režimu, se na Mírovém náměstí scházeli i v dalších dnech.