Vlak, sestavený z více než tisícovky barevných vagonů, byl na náměstí vytvořen na počest Sira Nicholase Wintona, který včera oslavil své 102. narozeniny.
Účelem celé akce bylo nashromáždit na náměstí 669 vagonků, přesně tolik dětí totiž Nicholas Winton v roce 1939 zachránil před transportem do koncentračních táborů.
Školy z Litoměřic a dalších měst a obcí okresu, ale i ústavy sociální péče a neziskové organizace tento předpokládaný počet překonaly, když na náměstí seskupily rovných 1061 originálních vagonů.
Součástí programu byla i soutěž o největší počet vozů, největší a nejoriginálnější vagon. Nejzajímavější vlak s 669 květinami vyrobili v penzionu U Trati.
Druhý velmi obdivovaný vlak připomínající nadýchaný šlehačkový dort přinesli na náměstí z Domova sociální péče ve Skalici. Třetí místo patřilo žákům 9. třídy ZŠ Havlíčkova v Litoměřicích za kartonový model skutečného nákladního vozu.
Reportáž
Český, možná i světový rekord získali a v Litoměřicích tvůrci originálního vlaku vytvořeného při příležitosti 102. narozenin Sira Nicholase Wintona.
Rekord vznikl díky zájmu škol
Samotný rekord byl podle organizátorů akce jakýmsi „vedlejším produktem“, cílem této akce pořádané sdružením „Síla lidskosti – pomáhejme si“ totiž nebylo získat rekord, ale oslavit činy Sira Wintona.
„Jedná se o třetí ročník projektu naší školy, který každoročně pořádáme na počest Sira Wintona. Když jsme zjistili, že se dětí zúčastní opravdu velké množství, bylo by škoda rekord neudělat. Proto byla pozvána agentura Dobrý den z Pelhřimova, která české rekordy zaznamenává,“ vysvětlila organizátorka projektu Rita Vlčková ze střední školy 1. KŠPA Litoměřice.
Oslavy narozenin Sira Wintona probíhají v Litoměřicích třetím rokem. Při příležitosti jeho 100. narozenin studenti zhlédli dokumentární film Mateje Mináče o záchraně dětí Síla lidskosti. „Tento film studenty oslovil tak, že jsme se pustili do projektu a s podporou Zdravého města Litoměřice v něm pokračujeme dál,“ vysvětlila Rita Vlčková.
Při akci mohli studenti vidět další film o N. Wintonovi, který odpoledne promítalo litoměřické kino Máj. Na akci získala každá zúčastněná škola několik vstupenek na nový film Mateje Mináče Nickyho rodina.
Petice za udělení Nobelovy ceny
Součástí včerejší oslavy byla i petice za udělení Nobelovy ceny za mír. Na tu byl Nicholas Winton navržen již podruhé, v roce 2008 a nyní.
„Petici jsem podepsala. Myslím si, že tyto lidské akce by se měly podporovat. Skutky v době, kdy to bylo velmi náročné a kdy Sir Winton nevěděl, jak to dopadne ani jak naloží s ním osobně a jeho rodinou, by měly být odměněny,“ řekla Deníku návštěvnice akce Markéta Hlinková.
Je britský makléř a humanitární pracovník, který v roce 1939 zachránil 669 převážně židovských dětí z Československa před transportem do koncentračních táborů. Zajistil jim odjezd vlakem do Velké Británie. Pro každé dítě do věku 17 let bylo nutné získat náhradní rodinu a kauci 50 liber, zajitstit britské vízum a povolení k pobytu. První transport se uskutečnil 14. března 1939 s dvaceti dětmi. V červnu už odjíždělo vždy 100 až 200 dětí. Poslední vlak odjel 2. srpna 1939. Sir Winton o tomto svém činu nikdy nemluvil. Přišlo se na něj náhodou, když jeho žena nalezla na půdě jejich domu dokumenty k transportům.