Přitvrzení se má týkat i výstavby nových hraničních plotů, kterým se ale tak nebude říkat. V závěrech summitu se objevily ve větě, která hovoří o nutnosti „posilování kapacit a infrastruktury v oblasti ochrany hranic“. A v pokynu Evropské komisi, aby na to našla v unijním rozpočtu velký balík peněz. Zatlačit má Evropská komise také na sjednocení vízové politiky hlavně v zemích, jako je Srbsko, aby přes ně neproudili do Unie migranti ze států, jejichž občané víza do Unie jen tak nedostanou.

Volodymyr Zelenskyj v Bruselu na summitu EU, 9. 2. 2023
Zelenskyj na summitu v Bruselu. Co vše zaznělo? Poděkování i žádost o zbraně

Jednání bylo hodně dlouhé, a proto se ze summitu odlétalo až v brzkých ranních hodinách. „Diskuse probíhá mezi zeměmi, které mají představu, že není potřeba nijak intenzivně chránit vnější hranici, a zeměmi, které jsou velmi zasaženy aktuální vlnou migrantů. To se nemusí týkat jen zemí v přímořské oblasti jako Itálie, ale také zemí jako Rakousko nebo Nizozemsko,“ uvedl premiér Petr Fiala.

Česko je také pro to, aby se schengenský prostor rozšířil o Bulharsko a Rumunsko. Už proto, aby se hranice ochrany EU více vzdálily od cílových zemí, jako je dnes především Německo či Švédsko.