13. srpen 2002: Tragédie v pražské zoo

Hrůza pokračuje. Česko, tedy zejména Čechy, svírá stoletá voda. Stav nouze už vyhlašuje i Ústecký kraj. Kritická zůstává situace v jižních Čechách, kde všichni s obavami sledují po okraj naplněný rybník Rožmberk. V Českých Budějovicích je pod vodou historické centrum.

Zdroj: Deník

Na Strakonicku voda protrhává hráz Metelského rybníka a srovnává několik domů v Předmíři a obci Metly se zemí. Ve stejném regionu při povodni umírají dva muži, což zvyšuje počet obětí ničivé povodně na devět.

Pod vodou jsou i části Plzně. Na mnoha místech jsou přerušena železniční spojení, třeba i z Plzně ve směru do Českých Budějovic.

Děsivě to vypadá v Praze, kde navzdory očekáváním začíná řádit rovněž stoletá voda. Naplňují se slova ředitele pražské zoo z předchozího dne, že něco podobného by pro zahradu a její zvířecí obyvatele znamenalo katastrofu.

Řádění živlu v zoo skutečně připomíná horor. Veterináři musí usmrtit slona Kádira, který je v zatopeném pavilonu, ze kterého se jej nepodařilo dostat, aby neumíral pomalou, mučivou smrtí. Stejný osud se týká i samice hrocha. U tohoto zvířete hrozí, že by jej voda mohla vyplavit ze zoo, a mohla by představovat nebezpečí, i proto veterináři samici usmrcují.

Dvě stě tisíc evakuovaných

Očekává se, že v dalších hodinách se situace vzhledem k pokračujícímu dešti ještě zhorší, a to nejen v Praze. Evakuovaných lidí je už celkem téměř dvě stě tisíc, a v terénu jsou tisíce záchranářů, hasičů a policistů, a také přes 1200 vojáků.

V Praze jsou kvůli očekávání příchodu stoleté vody uzavřené některé čtvrti, například Karlín. Evakuována je třeba i Strakova akademie a na nové místo se tak přesouvá i jednání ministrů. Dobové vydání Zemských novin popisuje, že byť ve městě houkají sirény, a lidé jsou varováni, aby nechodili k Vltavě, stále je dost zvědavců, kteří chtějí rozbouřenou řeku spatřit na vlastní oči.

Střední Evropa pod vodou

Nejen Česká republika bojuje s jedněmi z nejhorších záplav v dějinách. Podobně špatná je i situace v sousedních zemích. Povodně řádí v Rakousku, Německu, Slovensku, Maďarsku i Rumunsku. V Rakousku je nejhoší situace v Dolních a Horních Rakousích, povodeň tam má již sedm obětí. V Německu velká voda sužuje především Sasko a Bavorsko.

Na Slovensku vodohospodáři s obavami sledují stoupající hladinu Dunaje v Bratislavě. Nejhorší je ale situace na středním Slovensku.

Povodeň 2002
• Povodeň postihla území v povodích řek Vltava a Labe, později také Ohře a Dyje, šlo tedy zejména o jižní, střední a severní Čechy. Velká voda se ale nevyhnula ani Moravě. Katastrofu způsobila ve stejnou dobu i v zahraničí, především v Německu, Polsku, Slovensku, Rakousku a Maďarsku
• Velká voda zasáhla třetinu Česka
• Záplavy způsobily intenzivní srážky
• První povodňová vlna se odehrála především ve dnech 7. až 9. srpna 2002, mnohem horší následky měla ovšem na rozdíl od povodní v roce 1997 druhá povodňová vlna, která zemi sužovala ve dnech 12. až 16. srpna 2002
• Průtoky měly na některých místech charakter až tisícileté povodně
• Zemřelo 17 lidí a 134 zvířat z pražské zoo, zničeny nebo poškozeny byly tisíce domů
• Škody se vyšplhaly na 73 miliard korun

Zdroj: Wikipedia

Povodeň 2002 den po dni:

Následky povodní v roce 2002.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 6. srpna a déšť předznamenal tragédii
Ničivé povodně roku 2002 ve Strakonicích.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 7. srpna a voda zaplavila jižní Čechy
Následky povodní v roce 2002.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 8. srpna a povodeň zabila prvního člověka
Ničivé povodně roku 2002 ve Strakonicích.
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 9. srpna a hladiny klesaly
Povodně v roce 2002 na Litoměřicku
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 10. srpna a lidé odklízeli škody
Povodně v roce 2002 na Litoměřicku
Povodeň 2002 den po dni: Bylo 11. srpna a opět přišly prudké lijáky
Ničivé povodně roku 2002 ve Strakonicích
Povodeň 2002 den po dni: Přišla další vlna, hned dvakrát smetla Český Krumlov