Zdroj: DeníkPředsedou mužstva, které v současné době hraje v rámci okresu ve čtvrté třídě skupiny A, je už šestým rokem Zdeněk Zdvořák. Potvrzuje, že takové výsledky nejsou při fotbalových zápasech úplně běžné. „Utkání se Zahořany, kdy jsme zvítězili 16:0, bylo o tom, že nám vyšlo asi úplně všechno a soupeři vůbec nic. Navíc Zahořany budují nový tým a zatím se sehrávají,“ vysvětluje mimořádný úspěch Zdvořák, který s fotbalem začínal za žáky v Lovosicích.

Sportovnímu klubu Český granát v Podsedicích, jehož název odkazuje na letitou tradici těžby těchto drahokamů právě v této oblasti, ale mládež a děti v současné době chybí. „Náš tým nyní tvoří 27 registrovaných hráčů a máme pouze družstvo mužů. S mládeží mají problém i větší města a obce. Děti dnes mají jiné možnosti jak trávit svůj volný čas a fotbal na vesnici už není na prvním místě,“ říká předseda podsedických fotbalistů.

I tak se ale dětem snaží fotbalisté ve vesnici věnovat. Ve spolupráci s obecním úřadem pořádají například dětské dny. Letos nově uspořádali rozloučení s prázdninami, kde nechybělo sportovní a kulturní vyžití jak pro nejmenší, tak i dospělé. „Podsedické děti si zahrály fotbal proti dětem ze Vchynic a Lovosic a dospělí proti Berger týmu. Na vše dohlíželi bývalí skvělí fotbalisté, pan Panenka a pan Dobiáš. Bylo to příjemně strávené odpoledne,“ popisuje Zdvořák.

Obec Podsedice leží na jihovýchodním úpatí Českého středohoří zhruba devět kilometrů od Lovosic. Žije tam asi 664 lidí.
Podsedice mají spoustu plánů, chystají opravy silnic i revitalizaci rybníka

Historie tělovýchovné jednoty v Podsedicích a vznik prvního fotbalového týmu se začaly psát v roce 1946. Tehdy místní fotbalisté hráli v černo-bílých dresech, které jim ze svých skromných prostředků zakoupil zakladatel sportovního klubu místní rodák Václav Pešek. Současná tělovýchovná jednota se podle Zdvořáka stále hlásí k tradicím v Sokolu a je pokračovatelem a garantem zachování myšlenek a výsledků práce svých předchůdců.

V posledních letech se fotbalisté kromě samotného sportu a pořádání akcí pro děti snaží obnovovat i zázemí a hřiště. Velkou proměnou tak prošly kabiny i okolní travnatá plocha. „K dnešnímu dni máme kabiny prakticky zrekonstruované, chybí už jen fasáda. Naší poslední akcí byla střecha. Téměř všechny opravy jsme dělali svépomocí, kdy materiál zaplatila obec. Do budoucna bychom rádi zapracovali na zlepšení kvality trávníku, což znamená nejprve zajistit závlahu a poté i rekonstrukci hrací plochy,“ uzavírá s plány na další období Zdvořák.