Do domova nastoupila v roce 2007, tehdy na pozici pedagoga volného času a postupně si studiem speciální pedagogiky ještě doplnila vzdělání, aby nyní mohla zastávat i funkci sociálního a pedagogického pracovníka. Matkám s dětmi, které se v domově kvůli tíživé životní situaci ocitnou, pomáhá postavit se na vlastní nohy.

„Je to krásná, ale hodně náročná práce. Každá maminka i dítě jsou osobnosti, které mají své hodnoty, přání a sny a ne vždy mohou být naplněny. Snažíme se jim ukázat cestu, jak obstát v běžné společnosti, najít si práci a bydlení, aby děti měly ten svůj pokojíček a nemusely často měnit školy,“ popisuje Lenka Vašutová s tím, že důležité je získat důvěru a rozplést životní příběh klientek.

„Každý máme svůj hodnotový systém a každý máme nějakou svou přirozenou sociální skupinu, ze které vycházíme. Základem mé práce je umět přijmout klientku takovou, jaká je a poznat její životní příběh. To bývá někdy velmi složité a náročné a důležitá je v tomto případě týmovost,“ doplňuje sociální pracovnice, která dříve pracovala ve školství.

Václav Tomškovský s orlem mořským, kterého ve středu 2. února po čtyřech měsících léčby vypustili zpět do volné přírody.
Předvídali jim, že nepřežije, ve Falcu ale těžce popáleného orla vyléčili

Maminky s dětmi mohou v domově zůstat zpravidla rok, v některých případech je pak možné tuto dobu prodloužit. Přesto se však v zařízení, které patří pod litoměřické středisko Diakonie, daří zařazovat do normálního života. Podle Lenky Vašutové ale musí samy matky chtít.

Lenka Vašutová působí v Domově pro matky s dětmi v Litoměřicích. Za svou činnost nyní v kategorii sociální pracovník získala ocenění v anketě Pečovatelka roku.Zdroj: Archiv Diakonie Litoměřice„My jim dokážeme najít a ukázat cestu, můžeme je díky různým programům podpořit a pomoci jim získat bydlení i práci. V případě, že tuto naši pomoc přijmou, tak se to podaří. Někdy se ale také stává, že ty maminky z různých důvodů nechtějí,“ říká Vašutová.

Sociální pracovnice se v domově věnují samozřejmě i dětem. Kromě toho, že maminkám díky dárcům pomáhají hradit například školní obědy, pro ně připravují i různé volnočasové aktivity, aby mohly zažívat, co jejich běžní vrstevníci.

Věra Jaborová se dětem v knihovně věnuje pravidelně. Po čtení knih přichází na řadu tvoření.
Knihovnu v Hrobcích vede bývalá učitelka Věra Jaborová už 46 let

V loňském roce si nové bydlení našlo osm žen. I v případě, že se z domova stěhují, jim jsou sociální pracovnice stále k dispozici pro případ, že by si nevěděly s něčím rady.

„S některými bývalými klientkami jsme v kontaktu a máme obrovskou radost, když vidíme, že žijí běžným životem. Když tyto ženy někdo potká na ulici, nepoznal by, že prošly azylovým domem. V takových chvílích nám naše práce dává smysl. Někdy se ale bohužel stává, že nám klientky přicházejí zpátky do domova,“ dodává Vašutová.

Domov pro matky s dětmi v Liškově ulici poskytuje azylové ubytování matkám s nezaopatřenými dětmi, případně těhotným ženám, které se ocitly v obtížné životní situaci spojené se ztrátou bydlení. V zařízení je k dispozici celkem osm malých bytů s kuchyňskou linkou a ledničkou, přičemž v jednom bytě může být maminka s maximálně třemi dětmi. Toalety a sprchy jsou společné.