Předchozí
1 z 5
Další

Anna Šmídová.Zdroj: soukromý archiv

Mládí prožila péčí o rodinu a domácnost. Anna Šmídová z Roudnice nad Labem byla roky matkou a manželkou na plný úvazek a kromě rodinného života a práce na sebe neměla čas. To se však změnilo, když děti odešly z domu. Díky dětem se stala vášnivou fanynkou komiksů a fantasy a propadla cyklistice, posilování a turistice, to vše ve 45 letech. Jak ale sama říká, nikdy není pozdě na to, začínat nové věci a to, že něco nejde je jen výmluva.

Anna Šmídová.Zdroj: soukromý archiv

Od mala jsem žila jen s otcem, o kterého jsem se starala a puberta mi utekla mezi prsty. Vdávala jsem se také velmi brzy, bylo mi čerstvě 18. Nedlouho po svatbě přišlo první dítě, dcera a dva roky na to dvojčata, druhá dcera a syn, takže jsem se v 21 letech stala matkou na plný úvazek. V době, kdy se mé vrstevnice bavily na zábavách a proháněly chlapy, jsem se já starala o tři děti a o manžela, který trávil více času v práci, než doma. Dalo by se říct, že jsem neměla žádné mládí, ale vůbec toho nelituji. Já si vše vynahrazuji teď, „na stará kolena.“

Anna Šmídová.Zdroj: soukromý archiv

Jak děti odrůstaly prožívala jsem s nimi, leckdy bouřlivou, pubertu, ale byla jsem spíš parťák, než přísná matka. Díky tomu mám s dětmi dodnes hezký vztah. Dokonce jsem díky nim propadla fantasy a komiksům a stala se ze mě zuřivá fanynka. Dokonce mám doma i několik sběratelských figurek a vždy, když děti přijedou na návštěvu, tak je „nutím“ hrát fantasy deskové hry. Obzvláště syn si ze mě dělá srandu a říká, že je super mít matku, která skoro v 50 prožívá pubertu.

Anna Šmídová.Zdroj: soukromý archiv

Všechny tři potomky už mám z domu a ze začátku to bylo těžké. Celý můj život se točil kolem péče o ně a domácnost a najednou jsem měla hodně času. Musela jsem si najít něco, co mě zabaví. V mládí jsem hodně sportovala, takže jsem znovu sedla na kolo a zjistila jsem, že létům neuteču. První kilometry hodně bolely, takže ke kolu přibyla i posilovna a pravidelné cvičení. Navíc jsem propadla turistice a courání po horách. Manžel říká, že bych už jako „stará baba“ měla mít rozum. Pravdou je, že mi pomalu táhne na půlstoletí, ale nikdy není pozdě začít s něčím novým. Po svých zkušenostech vím, že to že to nejde je jen výmluva.

Anna Šmídová.Zdroj: soukromý archiv

Loni dostal můj život nový směr a to tím, že se ze mě stala čerstvá babička. Pravda, necítím se na to, ale je to tak. Nejstarší dcera se stala matkou krásné holčičky a já si to náramně užívám. Je to nová a krásná zkušenost. Je to jen důkaz toho, že život stále přináší něco nového. Nové lidi, zážitky a nové zkušenosti, stále se něco děje a my to musíme přijmout. Jen to potvrzuje můj názor, že opravdu není pozdě otevírat se novým věcem, bez ohledu na věk.