Známé jsou jeho obrazy starého města Most, zaměřuje se však i na pohádkové nebo lidové motivy. Na výstavu do Litoměřic přiveze průřez svou tvorbou. „Budou to například tři obrazy s Mikulášem a čerty, mnou oblíbené Čarodějnice, historický Most v roce 1600 a 1800 a hrad Hněvín. Pak témata s českou krajinou a motivy obecně, Masopust, Veselice, Městečko v zimě,“ popisuje Bárta.

Na jednom ze svých obrazů zachytil také hrad Košťálov poblíž Třebenic. Tak trochu pohádkovou podobu hradu zachytil tak, jak kdysi vypadal přesně podle odborné rekonstrukce. A na výstavě s názvem Obrázky s příběhem, kterou nyní chystá, ho návštěvníci také uvidí.

„Přímo z Litoměřic obraz žádný nemám, přestože je to krásné starobylé město a mám ho hodně prochozené. Od muzea a kostelů při náměstí přes Diecézní muzeum a Severočeskou galerii až po pohledy z hradebního okruhu a třeba i nádherné zvony ve zvonici katedrály svatého Štěpána,“ říká Bárta a dodává, že se v budoucnu chystá bohatě zachované historické centrum Litoměřic namalovat.

„Pro mě je podstatné a milé zjištění, že lidé na mých výstavách nijak nerozlišují, které místo je na nich namalováno. Překvapivě například četné obrazy mosteckého hradu Hněvín v různých verzích a originály si všechny koupili běžní lidé z Prahy, kromě jediného, a ten je v Chomutově. V Mostě se nikdy neprodal žádný, pouze desítky jejich kopií a tisíce pohlednic,“ líčí malíř, jehož obrazy i četné tištěné kopie putují do všech míst České republiky, ale lidé je posílají i svým příbuzným a známým do světa.

Hodně svého času věnoval a stále věnuje Eduard Bárta studiu malby. Zejména starých technik a jejich malířů. Čerpá z knížek i internetu, ale také z návštěv významných galerií starých mistrů v Drážďanech, Mnichově, Amsterodamu či v Praze. Vzdělává se i na četných příležitostných výstavách.

„Byla jich celá řada. Také v Litoměřicích byla zajímavá výstava Z dálky / z blízka, která představila krajinomalbu 19. století. Byl jsem na ní hned dvakrát. A po tom všem si často připadám, že skoro nic neumím. Potřeboval bych alespoň na rok do učení k vybraným mistrům 15. až 17. století, to je takový můj sen,“ doplňuje.

Obrazy maluje klasickými malířskými technikami. Jeho olejomalby se ale postupně vyvinuly v dobře rozeznatelnou tvorbu od jiných autorů. Nechybí na nich zřetelné postavičky v pohybu, které se objevují v naivním umění.

A kde nadaný malíř čerpá inspiraci? „Ta je všude kolem nás, stačí se jen dívat, přemýšlet, objevit ji. Námětů bych měl na několik dalších životů, píšu si je do notesu, marně, nestíhám. Ostatní - to vlastní dořešení celého obrazu, barevné řešení, kompozice, to už jde zevnitř, z duše,“ uzavírá Eduard Bárta.

Výstava Obrázky s příběhem se v hradní galerii v Litoměřicích bude konat od 2. do 31. července. Slavnostní vernisáž proběhne ve středu 7. července od 16.30 hodin. Součástí výstavy bude i prodej četných kopií obrazů, tisků obrazů na plechu, ručně drobně domalovaných, zarámovaných a autorizovaných. Zakoupit bude možné i pohlednice s Bártovými obrazy.