Otázka pro tento týden: Má se na hranici se SR postavit proti migrantům zeď? Hlasujte v ANKETĚ pod článkem

Jak uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), od začátku roku jich na území ČR bylo zajištěno přes dvanáct tisíc. Většinou jde o Syřany, kteří přicházejí z Turecka. „Cílem je dát převaděčským skupinám, což jsou skuteční zločinci a obchodníci s lidským neštěstím, jasně najevo, že tady existuje překážka,“ řekl Rakušan.

Policisté mají za úkol nepustit nikoho, kdo nesplňuje podmínky pobytu.

Slovenský premiér Eduard Heger reagoval na krok české strany podrážděně. Podle něj zvolený postup nebude fungovat, neboť jediným řešením je ochrana vnější schengenské hranice, v tomto případě v Maďarsku. Vláda může takto zapečetit hranici uvnitř Schengenu pouze na deset dní, poté na dalších dvacet.

Český premiér Petr Fiala.
Snížit DPH na potraviny se nechystáme, řekl Fiala. Hlavní je opatření u energií

Kromě ilegálních běženců je v ČR několik set tisíc ukrajinských uprchlíků, kteří zde našli útočiště před válkou. Z čerstvého průzkumu PAQ Research plyne, že 35 procent z nich trpí nouzí, 60 procent pak těžkou materiální a sociální deprivací.

„Příjmová chudoba se týká dvakrát častěji uprchlíků, kteří nemají v domácnosti žádný příjem z práce v Česku. Dvě třetiny příchozích Ukrajinců pracují pod svou kvalifikací v manuálních profesích,“ uvádí sociolog Daniel Prokop. Většina z nich má úspory maximálně na měsíc a 38 procent si muselo na cestu do ČR a život zde půjčit.

Na všechny druhy migrace se v páté debatě Deníku zeptáme premiéra Petra Fialy.

V pravidelných debatách Deníku s Petrem Fialou se budeme ptát za vás, naše čtenáře a posluchače. Otázky na dané téma pro tento týden můžete posílat na mail: otazkypremierovi@denik.cz. Deník je poté položí panu premiérovi.