Jak přibližuje spolumajitelka stáje Michaela Pavlisová, rodinný chov Diamond Czech Pony na výstavě reprezentovalo několik pony plemene český sportovní, ale i connemara pony, které pochází původem z Irska.

Zdroj: Deník„Titul Supreme vícešampion pro naší letošní klisničku Diamondczech Ginger, který jako posuzovatelé udělili bývalá prezidentka Světové asociace connemara pony paní Tuula Pyöriä z Finska a docent Miroslav Maršálek a také skvělé hodnocení našeho connemara odchovu mladých - hlavně dvouletých connemara pony a chovných klisen, považujeme za velký úspěch,“ popisuje Pavlisová.

Sdružení Jezdecká stáj U Ryzáčka funguje už bezmála třicet let. V poslední době se aktivně pustilo také do organizování hobby drezurních soutěží a soutěží pro začínající jezdce z řad dětí a juniorů, které jsou v kraji opomíjené.

Starosta Straškova-Vododchod Ondřej Švec.
Do školy bychom mohli investovat neustále, říká starosta Straškova-Vodochod

„S podporou Ústeckého kraje, za kterou jsme velice rádi, se nám daří pořádat seriál závodů právě pro tuto věkovou kategorii a jsme na to náležitě pyšní,“ poznamenává Michaela Pavlisová, která se v současné době věnuje tréninku mladých poníků.

Jak sama říká, je to pro ni nejkrásnější práce, která je každý den jiná a velmi pestrá. A zatímco manžel Michaely, Zdeněk Pavlis, se věnuje skokovému i drezurnímu tréninku jezdců, jejich dcera Míša vede malý oddíl v jezdecké školičce, která ke stáji patří.

„Naše dcera před čtyřmi lety složila cvičitelské zkoušky a se svými jezdeckými a závodními zkušenostmi je pro malé děti tím nejlepším,“ říká Pavlisová.

Obec Straškov-Vodochody na Podřipsku.
FOTO: Ve Straškově-Vodochodech dětem slouží nové sportoviště

Chov u Ryzáčka je zaměřen pouze na pony, kterých je ve stáji v současné době třicet. U Pavlisů ale žijí i tři velcí koně, kteří jsou ale spíše součástí rodiny.

logo jezdecké stáje U ryzáčka ve Straškově-Vodochodech.Zdroj: JS U ryzáčka„Máme bílého valacha Baron Trenka, který s naší dcerou v letech 2010 až 2012 třikrát vyhrál Mistrovství České republiky v drezuře. Dále máme třináctiletou klisnu plemene holandský královský kůň Colinda Valk, která se letos po ukončení své závodní kariéry prvně stala maminkou překrásné klisničky Candiss DC,“ představuje velké koně ze stáje U Ryzáčka.

Začátky malého chovu ve Staškově jsou spojeny s connemara hřebcem Diamatem pocházejícím z Německa. Pavlisovi měli možnost ho mít v drezurním tréninku a jejich dcera na něm absolvovala i závodní sezónu 2012.

Žáci v Základní škole ve Straškově-Vodochodech dostali k zahájení školního roku nové hřiště. Při jeho otevření je navštívil stříbrný olympionik Jakub Vadlejch.
Žáci dostali k zahájení školního roku ve Straškově-Vodochodech nové hřiště

„Diamant byl v té době již devatenáctiletý a my dostali šanci ho využít v chovu. Následovala jeho licentace v Čechách a také jsme museli sehnat vynikající chovné klisny. Pořád to ale byl jen chov plemene český sportovní pony. První impuls věnovat se čistokrevnému chovu connemara pony přišel od přátel z německého chovu. Pro první chovnou klisnu jsme si jeli před pěti lety až do Dánska a další tři pak následovaly,“ vypráví Pavlisová.

Chovatelská aktivita ve straškovské stáji zahrnuje i účast na různých výstavách a příprava hříbat. U ryzáčka se této práci věnuje i Tereza Razáková, která s poníky ve výstavních kruzích sklízí velké úspěchy.

„Dvouletý connemara hřebec Diamondczech Full Moon na výstavě v Německu získal titul šampion třídy, v Opřeticích titul Supreme šampion výstavy. Za to patří Terce velké poděkování,“ připomíná Pavlisová.

Milan Stryja
Stačí zdravé srdce, ručník a sekera, říká k otužování Tepličan Milan Stryja

Jak už bylo zmíněno, je součástí stáje také jezdecká škola pro děti. Ty ji navštěvují jednou až třikrát týdně a kromě základní manipulace s poníky a základních cviků, mají také možnost účastnit se malých závodů. Začátečníci zpravidla jen takzvaných trailů, kdy poníka vedou po trase a na čas plní různé úkoly. Až ti šikovnější pak jedou v sedle.

„Důležité je si uvědomit, že jezdecký sport je opravdu sport. Není to „vození“ na koni. Stejně jako v jiných sportech je kladen důraz na fyzické schopnosti jezdce. A je to o to obtížnější, že musíte spolupracovat s další živou bytostí a musíte fungovat jako dvojice dohromady,“ upozorňuje Pavlisová a poukazuje, že jezdecký sport je každodenní dřinou a odříkáním.

Pro děti, které mají koně rády, ale nemají všechny předpoklady k tomuto sportu a možnost trávit svůj volný čas u koní, pořádají U Ryzáčka příměstské tábory. Letos se tam konaly dva.