Předchozí
1 z 4
Další

Jana BůvováZdroj: archiv Jany Bůvové

Anglická zkratka BARF se nejčastěji překládá jako Bones and Raw Food, tedy kosti a syrová potrava. Tento styl krmení čtyřnohých parťáků nachází mezi chovateli v posledních letech stále více zastánců. „Jde o metodu výživy domácích masožravých zvířat přirozeným způsobem. Pes i kočka se vyvinuli ve volné přírodě a stále mají zuby uzpůsobené pro lovení a sežrání kořisti, tedy i ke zpracování syrového masa,“ objasňuje Jana Bůvová a upozorňuje, že psi ani kočky nesmí však dostávat kosti vařené nebo pečené. Ty se totiž tepelným zpracováním štěpí a mají ostré hrany. Zvířata proto mohou dostávat jen syrové kosti. A to až po úspěšném přechodu na BARF.

Jana BůvováZdroj: archiv Jany Bůvové

„Produkce trávicích enzymů je u psa aktivována právě čerstvou potravou, tedy masem. Pokud obsahuje větší množství jiných složek, nevytváří se dostatečné množství žaludečních šťáv pro dokonalé trávení. Je to takový trochu nechutný detail, ale když začnete svého pejska krmit kvalitně, jistě zaregistrujete rozdíl mezi dobře a špatně zpracovanou stravou,“ vysvětluje Jana Bůvová a poukazuje, že podle různých výzkumů a statistik souvisí nárůst množství zdravotních problémů u psů a koček s přechodem na průmyslově vyráběnou potravu.

Jana BůvováZdroj: archiv Jany Bůvové

„Maso totiž neobsahuje, na rozdíl od mnohých levných granulí, žádná dochucovadla, barviva, konzervanty a v neposlední řadě také velké množství obilí, které je těžce stravitelné,“ dodává.

Jana BůvováZdroj: archiv Jany Bůvové

Například u štěňat ale barfování Jana Bůvová nedoporučuje. Ta totiž potřebují zajistit správné složení i množství jídla a to může být v případě této metody poměrně náročné. Chovatelům, kteří o přechodu na BARF uvažují, ráda poradí ve svém Obchůdku pro zvířata v Lovosicích. Ten ve městě funguje teprve od loňského prosince. Impulzem pro založení vlastního zverimexu byl pro Janu Bůvovou status nespojené zákaznice. Přála si totiž jiný sortiment i služby a proto to vyřešila vlastním obchodem. Ten také jako první kamenný obchod na Litoměřicku od první poloviny června přijímá platby v kryptoměně Bitcoin.