Denní přírůstky nakažených postupně klesají od začátku letošního března, kdy se v Česku dostaly téměř na 17 tisíc. Nyní jsou ve všední dny na úrovni z poloviny loňského srpna. V tomto týdnu laboratoře od pondělí do čtvrtka odhalily 1120 případů, v minulém to bylo ve stejném období 1763 a v předminulém 2399. Od počátku loňského března, kdy se v Česku objevili první nakažení koronavirem, ministerstvo eviduje víc než 1,66 milionu potvrzených případů nákazy.

Podobně ubývá také počet úmrtí s potvrzenou nákazou. Zhruba dva týdny se denní počet zemřelých s onemocněním covid-19 drží pod deseti, v březnu přitom za den zemřelo až kolem dvou stovek lidí. Od začátku epidemie eviduje ministerstvo zdravotnictví 30.219 zemřelých s covidem. Ze zemí Evropské unie je nyní Česko s 13 mrtvými na milion obyvatel za dva týdny na 16. místě. Nejhůře je na tom v tomto ohledu Řecko s 47 mrtvých na milion obyvatel za 14 dní. Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

Všichni zemřelí s koronavirem. Ilustrační foto.
Poslední den, kdy nikdo nezemřel s covidem? Už před devíti měsíci

V Česku se dál snižuje i takzvané incidenční číslo, tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na každých 100 tisíc obyvatel. K dnešku kleslo na 16, o den dříve činilo po revizi 18. Z krajů je dál nejvyšší v Jihočeském a Libereckém kraji. Na jihu Čech kleslo na 28 z předchozích 37 a na severu Čech byl pokles nižší - z 28 na 27. Z okresů připadá nejvíce nakažených na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dnů na Českokrumlovsku, a to 64. Následuje Prachaticko s 57 případy, Klatovsko s 56 a Českobudějovicko se 44 nakaženými.

Očkovaných eviduje ministerstvo za čtvrtek téměř 90 tisíc, což je v mezitýdenním srovnání zhruba o 25 tisíc méně. Některá očkovací místa hlásí ale počty později, po revizi tak denní počty očkovaných ještě většinou stoupnou. Například za středu ministerstvo původně hlásilo kolem 95 tisíc očkovaných, dnes je v aktuálních datech za středu téměř 109 tisíc očkovaných. Od začátku vakcinace aplikovali zdravotníci v Česku 6 303 694 dávek vakcíny proti onemocnění covid-19. U většiny používaných vakcín jsou k plnému naočkování potřeba dvě dávky, dokončené očkování má 1 968 315 lidí, tedy 18,4 procenta z 10,7 milionu obyvatel Česka. Ode dneška se mohou k očkování proti koronaviru v Česku registrovat lidé, kteří nemají veřejné zdravotní pojištění na území ČR nebo Evropské unie a dlouhodobě v Česku pobývají.