„Některým Čechům bohužel stále nedochází, že každý les někomu patří. Lesy jsou sice přístupné všem, ale bez povolení vlastníka lese, respektive správce není možní do cizího lesa vyrazit s pilkou pro vánoční stromek,“ upozorňuje předseda sdružení Jiří Svoboda.

Proti nezvaným nájezdníkům bojují lesníci i pomocí moderních technologií v podobě fotopasti. Mnohem častěji ale vlastními silami, chemií a také velmi jednoduchým trikem. Preventivně totiž vizuálně líbivé stromky, které mají potenciál skončit v obývacím pokoji, esteticky znehodnocují. „Prostříháváme koruny stromů. V růstu jim to nikterak neuškodí a pro nenechavce přestávají být atraktivní,“ vysvětluje jednu z nejúčinnějších Svoboda.

Další opatřením je natírání svrchní části stromků výraznou barvou, takže je stromek v domácnosti nepoužitelný. Osvědčený je i chemický přípravek, který lesníci aplikují na mladé stromky proti zvěři. Pokud je strom takto ošetřen, při pokojové teplotě začne silně zapáchat. Stromky se snaží Lesy České republiky „ochránit“ i nízkými cenami. 

„Krádežím předcházíme také tím, že stromky v ceně od 100 do 250 korun prodáváme na většině našich lesních správ a revírů, lesních závodů i polesí. K dostání jsou smrky a borovice z prořezávek, které z lesů záměrně odstraňujeme v rámci tak zvané výchovy porostů. Nejsou ideálně rostlé a tomu odpovídá i zmíněná nižší cena,“ vysvětluje mluvčí Eva Jouklová.

Ojedinělé případy

Nejčastější motivací ke krádeži stromků jsou peníze. Zatímco u prodejců se za koupi musí platit, v lese je to „zdarma“. Tedy do doby, dokud není takový návštěvník odhalen. Pak stromek vyjde o několikanásobně dráž. Ve správním řízení, kam jsou hříšníci nejčastěji předáváni, hrozí až desetitisícová pokuta. Jestliže ovšem celková škoda přesáhne hranici 10 tisíc korun, jedná se o trestný čin a pachatel může v případě odsouzení strávit až dva roky za mřížemi.

Nicméně podle lesníků nejsou krádeže naštěstí nikterak běžnou záležitostí. „Jedná se spíše o ojedinělé případy. Letos jsem od kolegů vůbec nezaznamenal, že by něco takového řešili. Je to i současným trendem vánoc, kdy je v kurzu jedle z Dánska. Navíc ten stromek je defakto za hubičku. Rozhodně se tak  nevyplatí vyrazit do lesa s pilkou. Mladé porosty si hlídáme,“ říká myslivec Miroslav Pecha, který je zároveň ředitelem Lesnického parku Křivoklátsko.

Kromě stromku je nedílnou součástí vánoční výzdoby jmelí. Podle tradice tak do obydlí přijde štěstí, láska a odvaha. Lze jej zakoupit v obchodech, nebo natrhat přímo ze stromů, kde roste. Ovšem pozor. Zatímco sběr ze stromů rostoucích v alejích či na zahradě není nijak omezen, z lesa si jmelí jen tak odnést nemůžete. Sběr ze stojících stromů totiž zakazuje zákon. Ovšem vlastník či správce lesa smí udělit výjimku.

„Jelikož jmelí roste vysoko v korunách stromů, musí žadatel předložit osvědčení o absolvování trhačského kurzu, a tedy i bezeškodném lezení na strom bez použití kovových hrotů. Ročně udělíme jen několik výjimek,“ uzavírá mluvčí Lesů ČR.