Rozhodnutí o vině je v extrémním rozporu s použitelnými důkazy. Případem se musí znovu zabývat Okresní soud v Litoměřicích, sdělil mluvčí soudu Petr Knötig. 
Zároveň poukázal na to, že okresnímu soudu trvalo skoro rok a půl, než dovolání odsouzeného předložil Nejvyššímu soudu.

Podle obžaloby se znásilnění odehrálo v roce 2007. Jeden vězeň prý přistoupil ke spícímu muži, udeřil jej pěstí do brady, vytáhl z postele a pokusil se jej znásilnit. Kvůli aktivnímu odporu a křiku poškozeného se mu to nepodařilo. Okresní soud poslal domnělého pachatele na 2,5 roku do vězení, odvolací soud trest ještě zpřísnil na čtyři roky.

Odsouzený se bránil prostřednictvím dovolání k Nejvyššímu soudu. Poukázal ze-jména na to, že poškozený v přípravném řízení vypovídal bez přítomnosti advokáta údajného pachatele. Výpověď je prý kvůli tomu nepoužitelná a ostatní důkazy k prokázání viny nestačí. Soud mu dal za pravdu. Litoměřický soud musí doplnit dokazování a rozhodnout znovu.

Nejvyšší soud také propustil muže z výkonu trestu na svobodu. Pokud nebude napodruhé uznán vinným, stát mu zřejmě bude muset zaplatit odškodnění za čas strávený za mřížemi.