K věci, kvůli které dnes eskorta opět přivedla v poutech před senát obžalovaného z vazby, došlo loni 20. března odpoledne. Poté, co měl muž z Litoměřicka, popojíždějící po městě autem, chtít po dvou chlapcích pod 15 let ukázat za tisícovku jejich přirození, nabral do svého Mitsubishi Outlandera chlapce, kterému nebylo ani deset let. A vyvezl ho do přírody za město s tím, že mu tam ukáže koníky.

Na lesní cestě v kopcích nad Litoměřicemi ho pak podle státní zástupkyně znásilnil. Podle verze obžalovaného před ním ale jen masturboval. „Byl jsem nějak mimo,“ vyjádřil se muž už dříve ke skandálnímu faktu, že během několika hodin oslovil nevhodným způsobem hned tři chlapce za sebou. Soud dnes četl listinné důkazy, z nichž plyne, že pokud byl „mimo“, tak nikoli přispěním drog nebo alkoholu. Podle policejního záznamu měl negativní testy na obojí.

Chlapec řekl o události doma hned po tom, co ho muž zavezl zpátky do Litoměřic. Ještě večer toho dne provedli policisté na místní služebně prohlídku těla nezletilého v přítomnosti úřednice z OSPODu. Zjistili zjevně čerstvé šrámy na zádech a kyčli. Chlapec ve výslechu tvrdil, že vznikly tím, jak se bránil zatím neprokázanému znásilnění v prostorném kufru auta i na jeho sklopených sedačkách na odlehlém místě v přírodě.

Podezřelého útočníka muži zákona lapili podle identikitu několik dní po události. Chlapec si ho ještě dobře pamatoval, jak vyplynulo z dnešního zopakování rekognice soudem. „Byl to pán, měl velké modré oči, kulatou, trochu šišatou hlavu. Tři tečky pod očima, důlek v bradě, červenou tečku ve vousech, dlouhé hnědé obočí. Byl štíhlý, vyšší než mamka, 30 až 40 let,“ popsal chlapec v březnu policistům.

Následně chlapec zadrženého dvakrát po sobě s jistotou rozpoznal v řadě mezi několika figuranty ve speciální místnosti krajského policejního ředitelství s jednostranně průhledným sklem.

Sexuologové: Reaguje na ženy i muže, na děti nikoli

Kontaktování chlapců byl zřejmě výstřelek, nijak nezapadající do mužova předchozího života. Vyplývá to z dnešního svědectví znalců psychiatrů a sexuologů, kteří se se soudem spojili na dálku. „Je u něj snížená diferenciace podle pohlaví,“ konstatovali nad obžalovaným, který ještě loni na jaře chodil s mužem, s nímž ale partnerský sexuální život vázl. „Dá se to vysvětlit jako náhražkovité jednání,“ uvedli znalci k činu obžalovaného z 20. března.

O výstřelku svědčí „tvrdá“ data. Falometrické vyšetření muže neukázalo, že by byl pedofilně zaměřen. „Reaguje na dospělé ženy, s odstupem i na muže, nikoli na děti jakéhokoli pohlaví,“ poukázali Weiss s Danešem. Podle nich sice nelze vyloučit opakované jednání obžalovaného v tomto duchu, ale riziko je minimální s ohledem na to, že prokazatelně není pedofil. I proto soudu při ukládání případného trestu nenavrhují uložit i ochranné léčení.

Proces pokračuje v tomto týdnu slyšením dalších znalců. Pokud soud neschválí případné doplňující návrhy stran na dokazování, brzy by mohl padnout rozsudek. V případě prokázání viny muži hrozí až 12 let vězení.