Protože je 
v podobných případech složité prokázat výši škody, hrozí jednapadesátiletému zloději nanejvýš tři roky ve vězení. Dohromady se mu zatím podařilo prokázat vniknutí do 81 hrobů a hrobek, číslo přitom může ještě v průběhu vyšetřování vzrůst.

Muž, obvinění z hanobení lidských ostatků a poškozování cizí věci, jehož již soud poslal do vazby, se zaměřoval především na staré německé hroby. Všímal si také toho, kolik je v hrobu rakví, nebo v jakém stavu hrobka je. Pokud by totiž byla ve špatném technickém stavu, hrozilo mu, že by jej mohla při vniknutí k rakvím zavalit.

Dopaden!

Série vykrádání začala loni v listopadu a skončila letos 
v červenci, kdy se policistům podařilo muže z Litoměřicka dopadnout a usvědčit. Muž se nakonec přiznal.

Jako první odhalili vykradené hroby v Krásné Lípě letos v březnu. Na stopu zloději se ale policisté dostali již dříve.

„Na počátku letošního roku policisté zkontrolovali při běžné silniční kontrole člověka, který byl policii z dřívějška velmi dobře známý," říká šéf rumburské kriminálky Renát Calvitti.

Jednalo se totiž o člověka, který již v minulosti hroby vykrádal a stojí kvůli tomu
v současné době před děčínským okresním soudem.

Právě Sudety jsou přitom vykradači hrobů velmi oblíbené. Velmi často jsou zde hroby, o které se dlouhé roky nikdo nestará, případně je navštěvují pozůstalí jen velmi zřídka. Dopadený zloděj z Litoměřicka ale neřádil jen na Šluknovsku. Hroby vykrádal 
i v sousedním Libereckém kraji a dokonce i v Královéhradeckém kraji. Nejvíce ale v Rumburku.

„Jen na městském hřbitově v Rumburku bylo otevřeno 68 hrobů a hrobek," přibližuje řádění zloděje na Šluknovsku Calvitti.

Při samotném vyšetřování vykradených hrobek museli policisté postupovat velmi opatrně.

Nebezpečné

„Ve chvíli, kdy zloděj otevře pouzdro rakve, tak se z něj uvolní veškeré spóry nebo nebezpečné plísně, které mohou člověka ohrozit i na životě. Podle vyjádření hygieniků se může jednat i o ohrožení antraxem nebo tetanem. Navíc tam mohou být přítomny bakterie nebo viry nemoci, na kterou ten člověk zemřel," popisuje vrchní komisař z krajské správy, který si nepřál kvůli své bezpečnosti uvádět své jméno v médiích.

Dříve se policisté snažili do hrobek vstoupit ve speciálních oblecích. Mnohdy ale ani do hrobky neprošli kvůli velmi omezené pohyblivosti. Proto nyní nechávají hrobky odvětrat a dokumentují je zvenku.

Problematické je pro policisty také stanovení škody. Mnohdy se totiž nepodařilo kontaktovat příbuzné. Navíc není možné prokázat, co vše 
v tom či onom hrobu bylo.

Zadržený muž se dříve specializoval na zubní zlato. Je proto možné předpokládat, že i nyní se snažil z hrobek krást zlaté zuby nebo jiné zlaté zubní náhrady. Není také vyloučené, že v hrobech a hrobkách mohla být i historická vyznamenání.

O ta bývá velký zájem především v sousedním Německu. Často bývají v hrobkách také zlaté prsteny s drahými kameny. Ty ale zřejmě tohoto zloděje nezajímaly. Rakve totiž byly poškozené pouze v oblasti hlavy.

K vnikání do hrobek používal nářadí. V minulosti zloději používali páčidla a železné válečky, po kterých i více než půl tuny vážící desky odvalili během několika minut. Zda tomu bylo tak i tentokrát, se policistům zatím nepodařilo prokázat.

Stejně tak se nepodařilo při zadržení zajistit nějaké ukradené zlato. To přetavoval hned za hřbitovní zdí. V minulosti totiž u něj policisté po zadržení našli zlato ještě v původní podobě, tedy zubů nebo můstků. A tomu se chtěl nyní vyhnout.

V posledních čtyřech letech se jedná již o třetí podobně velký případ vykrádání hrobů a hrobek na severu Čech, přičemž mají společného jmenovatele – pachatelé pocházejí 
z Litoměřicka, navíc se jedná 
s největší pravděpodobností 
o lidi se vzájemnými osobními vazbami.

Jak je ale vidět v průběhu let, získávali zloději postupně na zručnosti a také nabírali zkušenosti.

„Když se vrátím k roku 2011, tak hrobky zůstávaly otevřené přes roh. Deska byla odsunuta tak, aby dovnitř mohl prolézt člověk. V roce 2013 už byla ta hrobka usazená, ale ne tak dokonale, jako tomu bylo nyní. Před dvěma lety nebyl pachatel schopen dosunout krycí desku k náhrobní desce, takže tam zůstávaly třeba centimetrové mezery," říká vrchní komisař z krajské kriminálky.

V posledním případě byl pachatel natolik pečlivý, že dokonce vracel na původní místo i kousky mechu. Ani to mu ale nakonec nebylo nic platné, kriminalistům se podařilo rozsáhlý případ nakonec rozkrýt a zloděje, jemuž zjevně nebylo nic svaté, také usvědčit.