Doporučil ji, aby neprodleně vyzvedla peníze z účtu a vložila je na údajně bezpečný účet prostřednictvím QR kódu, který jí zašle. Mluvčí policie Pavla Kofrová popsala, že žena peníze vyzvedla a vložila je na doporučení falešného bankéře pomocí zaslaného QR kódu do bankomatu na bitcoiny.

„Mladá žena jednala pravděpodobně ve stresu a až následně si uvědomila, že byla zřejmě podvedena. Tímto způsobem přišla téměř o 70 tisíc korun. Policisté se případem zabývají pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu a po neznámém pachateli pátrají,“ uvedla Kofrová a upozornila, že tento případ není ojedinělý.

Policisté v podobných situacích doporučují nereagovat na takové hovory a v žádném případě nesdělovat své citlivé ani bezpečnostní údaje k platební kartě či k on-line bankovnictví. Útočníci dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, odesílatele SMS zprávy, ale třeba i e-mailovou adresu.

Ilustrační foto.
Lapkové na Litoměřicku se činili. Využili hlavně nepozornosti oloupených

„Nereagujte na telefonní hovory, SMS zprávy, e-maily, kde se vás někdo pokouší vmanipulovat do situace, že jsou vaše finanční prostředky v ohrožení a vy musíte udělat další kroky pro jejich záchranu. Kdyby byly vaše peníze v ohrožení, tak banka sama zareaguje a učiní další opatření. V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku. Pokud vás shora naznačeným způsobem již někdo kontaktoval, neváhejte se rovněž obrátit na tísňovou linku Policie České republiky na čísle 158 a celou záležitost oznamte,“ radí policisté.

Podle statistik se počty podvodů takového charakteru každý rok zvyšují. Za rok 2020 eviduje policie 63 případů, za rok 2021 už jich bylo 113. V letošním roce zatím zaznamenali 36 případů. Čísla však mohou být daleko vyšší, neboť ne všichni poškození svou újmu nahlásí.