„Obžalovaný manipuloval s ostatky, některé při zacházení s urnou vysypal, což mohl předpokládat. Vzhledem k tomu, že tak manipuloval i s pietním místem, dopustil se i podle judikatury hanobení lidských ostatků," uvedla předsedkyně soudního senátu Halka Lacinová.

Keblice, Velemín, Koštice, Medvědice, Třebenice, Chotiměř, Libochovice, Chodovlice, Dlažkovice, Solany, Sulejovice, Trmice, Klapý a Čížkovice – hřbitovy v těchto obcích se staly terčem útoku Davida Skokana. Toho soud již v minulosti za krádeže potrestal, a to dvěma lety. Skokan byl však propuštěn na podmínku.

„Protože nesplnil podmínky podmínečného propuštění, lze předpokládat, že mu bude nařízen zbytek trestu," sdělila soudkyně Halka Lacinová.

ČTYŘIADVACETILETÝ David Skokan, podle policie narkoman, se zaměřoval zejména na měděné mosazné obaly uren, jejichž prodejem si chtěl pomoci z tíživé životní situace.  Hanobení lidských ostatků prý nebylo jeho cílem. Zatkli jej v dubnu.

Spolu se Skokanem si rozsudek vyslechl i druhý obžalovaný, Michajl Popovič - pracovník sběrny, kterého státní zástupce obvinil z úmyslného podílnictví. Velké množství uren měl od Skokana vykupovat vědomě.  Soud však uznal Popovičovu výpověď a obžaloby jej zcela zprostil.

„Michajl Popovič je cizinec a ve své výpovědi uvedl, že urny vlastně nezná. V jeho zemi se lidské ostatky do uren nedávají. Obaly uren navíc popsal jako kyblíčky nebo květináče. Myslel také, že se jedná o ozdobu na střechách. Dokonce i David Skokan uvedl že k němu urny odvážel náhodně," vysvětlila soudkyně Lacinová.

Ta také zmínila, že dnes již odsouzený Skokan vyšetřovatelům i soudu velice vypomohl svým doznáním. „Kdyby jej neučinil v takovém rozsahu, nepodařilo by se jeho trestnou činnost takto dokázat. Kriminalistům i soudu usnadnil práci, proto dostal trest na 3 roky oproti horní hranici 5 let."