Desítky vykradených aut na Chomutovsku i napříč Českem a škoda převyšující 870 tisíc korun. To má podle chomutovských policistů na svědomí 44letý muž, kterého se jim podařilo dopadnout po řadě týdnů soustředěné práce. Už je ve vazbě, vyšetřování ale pokračuje a může odhalit jeho další prohřešky. V případě odsouzení obviněnému hrozí dvou až osmiletý pobyt za mřížemi.

V případu chomutovští policisté spolupracovali s kolegy v Čechách i na Moravě. Obviněný měl totiž zvlášť široký akční rádius. Vykrádal auta nejen na Chomutovsku, Lounsku, Litoměřicku, Teplicku, Ústecku, Karlovarsku, Kladensku a Rakovnicku, řádil i v oblasti Jihlavy, Žďáru nad Sázavou a v Brně. Vynechával jen Most, kde přechodně bydlí s partnerkou.

Podle policistů se zaměřoval na auta, která od pohledu slibovala zisk. „Vytipovával si vozidla, kde byly viditelně odložené věci: kabelky, tašky, tablety, notebooky nebo i kočárek,“ uvedl vrchní komisař Tomáš Gerstner. „Většinu prodal a peníze využil pro sebe a svou družku. Ani jeden nepracuje. Kupovali si drogy,“ dodal.

„Pracovní dobu“ měl pachatel neomezenou, kradl ve dne v noci. „Prostě když se rozhodl vyjet a našel nějaké auto s věcmi, většinou se do něj vloupal,“ shrnul komisař. Pokud se zloděj dostal k platebním kartám, obratem na ně nakoupil. „Jakmile byly zablokované, vyhazoval je za jízdy z auta. Stejně tak se zbavoval i dalších pro něj neužitečných věcí,“ dodal Gerstner.

Škoda se blíží milionu korun

Jen od letošního dubna do začátku července měl muž vykrást nejméně 57 aut, z toho 13 na Chomutovsku. Celková škoda dosáhla více než 872 tisíc korun, z toho odcizené věci měly hodnotu 548 tisíc, zbytek je škoda na poničených autech.

Muže policisté dopadli, když byl 8. července s družkou na cestě z Prahy. Zadržela ho hlídka v Lounech ve spolupráci s chomutovskými kriminalisty, kteří měli zmapovaný pohyb páru a z taktických důvodů ho nechtěli nechat dojet domů do Mostu.

Při osobní prohlídce vyšlo najevo, že si družka v prádle schovávala zlaté šperky a drogy. „Měla je v podprsence,“ upřesnil vedoucí 2. oddělení obecné kriminality Zdeněk Kaiser s tím, že se podle předběžného testu jednalo o pervitin. „Pokud jde o zlato, zatím nevíme, odkud pochází, probíhá další šetření,“ dodal. Při domovní prohlídce policisté našli menší část ukradených věcí. Zajistili také auto obviněného, se kterým měl páchat trestnou činnost.

Policisté mají zadokumentováno, že muž jezdil také do Německa a mají podezření, že vykrádal auta i tam. Vyžádali si proto spolupráci přeshraničních kolegů. Celková škoda se tak může vyšplhat výše.

Obviněný pochází z Prahy a za sebou má pestrou trestní minulost. Za násilnou a majetkovou trestnou činnost byl pravomocně odsouzený už sedmnáctkrát. Nově je obviněný z pokračujícího zločinu krádeže a dále pokračujících přečinů: poškození cizí věci, porušování domovní svobody a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. V případě odsouzení mu hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od dvou do osmi let. Jeho další vyšetřování probíhá ve vazbě.

Při vloupačkách byl sám, přesto kriminalisté prošetřují jakou měrou se mohla podílet jeho 34letá družka.