Cichý si v litoměřické vazební věznici odpykával pětiletý trest za přípravu prodeje marihuany na Slovensko. Do věznice nastoupil na začátku června roku 2017. „Toho, co jsem udělal, lituji. Už se to nikdy nebude opakovat. Uvědomil jsem si následky. Není dne ani minuty, abych svého činu nelitoval,“ řekl u soudu Cichý.

Soudce Vlastimil Nedvěd při rozhodování o podmínečném propuštění přihlédl mimo jiné ke kladnému hodnocení odsouzeného, kdy byl několikrát kázeňsky odměněn a nikdy nebyl potrestán. Během výkonu trestu pracoval pro města, technické služby a od letošního února pro okresní soud, kde pomáhal s údržbou. „Podmínečné propuštění je se zkušení dobou na čtyři roky s dohledem, aby byla zajištěna kontrola chování a bylo zabráněno protiprávnímu jednání,“ uvedl Nedvěd.

U soudu se za Cichého zaručil spolek Romano jasnica, se kterým Cichý před uvězněním spolupracoval. Jeho členka Petra Bímonová před soudem vypověděla, že jako dobrovolník vykonával v rámci spolku různé činnosti. „Nejpodstatnější byla práce s mládeží, doučoval děti a pomáhal jim s přípravou do školy,“ popsala Bímonová s tím, že zajišťoval také technické záležitosti.

Za Cichého se přišel před soud zaručit i trmický zastupitel Martin Bajger, jenž je s Cichým ve vzdáleném příbuzenském vztahu. Patří mu také stavební firma, ve které bude Cichý po propuštění pracovat. „Bude zaměstnaný jako stavební dělník. Časem by mohl dělat stavebního mistra, kdy by měl na starosti administrativu a řízení zaměstnanců,“ řekl Bajger.

S propuštěním Cichého se ztotožnila i státní zástupkyně Petra Zronková. „Formální podmínky byly splněny. Odsouzený prokázal polepšení. Lze očekávat, že v budoucnu povede řádný život,“ doporučila.

Marcel Cichý se tak mohl vrátit do svého bydliště v Trmicích, kde bude žít se svou družkou a dvěma dětmi.

Téměř tři kilogramy marihuany

Případ sahá do roku 2014, kdy měl Cichý iniciovat prodej asi 2,8 kilogramu marihuany na Slovensko. K obchodu, na kterém se podíleli i dva Cichého bratranci, ale tehdy kvůli sporům o kvalitu drogy nedošlo.

Krajský soud v Ústí nad Labem nejprve potrestal učitele podmínkou. Verdikt však zrušil Vrchní soud, který případ vrátil do Ústí k novému projednání. V dalším rozsudku mu pak krajský soud uložil 7,5 roku vězení. Tuto dobu pak Vrchní soud v dubnu 2017 na základě odvolání snížil na pět let. Cichý kvůli obvinění z prodeje drog strávil také několik měsíců ve vazbě.