„Starší lidé se často stydí, že naletěli. Ať neváhají a podvod přijdou nahlásit na policii," vyzvala mluvčí Pavla Kofrová.

O co jde? Šmejdi si tipují důchodce, kterým vykládají smyšlenou báchorku o tom, že kvůli jejich bezpečnosti jim namontují bezpečnostní zařízení. Oklamané lidí přesvědčí tím, že montáž zajišťují na základě poptávky od družstva či vlastníka obytného domu.

„Víme o dvou případech, ale jistě jich bude více. V současné chvíli je zahájeno šetření, intenzivně pátráme po pachatelích," konstatovala litoměřická policejní mluvčí.

Podle Pavly Kofrové dva neznámí muži oslovili 81letého seniora s tím, že mu namontují na vstupní dveře údajné zabezpečovací zařízení, a to na objednávku společenství vlastníků domů. „Uvedli, že zabezpečovací zařízení částečně hradí společenství a zhruba polovinu – 1 900 korun jim zaplatil důvěřivý senior. Následně policisté zjistili, že údajné zabezpečovací zařízení je nefunkční a nebylo nikým objednáno," řekla mluvčí.

„Se stejnou legendou podvodníci oslovili v nedávné době v Lovosicích jiného seniora, který také zaplatil za nefunkční zabezpečení dveří," dodala Pavla Kofrová.

Policisté žádají i ostatní seniory, kteří byli podvodníky oloupeni. „Máme zatím hrubý popis. Muži byli zhruba výšky 170 cm, mluvili plynule česky, světlé pleti. Jeden byl štíhlé, druhý silnější postavy. Jeden z mužů měl krátké světlé vlasy, druhý naopak tmavé a delší vlasy. Měli batoh na zádech, oblečeni byli do tmavého oblečení," popsala.