K loňskému zabití staršího muže v chatce na okraji Litoměřic se dnes, ve středu 15. března, vrátil ústecký krajský soud. Rozsudek nad vrahem z Loun padl po krátkém veřejném zasedání. Obviněný Karel Jambor se doznal a dohodl se se státním zástupcem na vině a trestu. Nezazněla tak ani obžaloba a neproběhlo standardní hlavní líčení s dokazováním.

I díky tomu má přes hrozbu až 18 let za mřížemi strávit ve věznici s ostrahou jen 8 let. A ještě ve vězení, nebo potom na svobodě, musí nastoupit psychiatrické léčení. Dnešní rozsudek je pravomocný, nikdo se proti němu neodvolal.

Před senátem stojí exšéf dotačního úřadu Petr Kušnierz.
„Žádná organizovaná skupina“. Klíčový svědek kauzy ROP Severozápad obrátil

S výší trestu nebyl spokojený pozůstalý po oběti. Rozhořčoval se přímo v soudní síni a řekl, že se obrátí na civilní soud. Obviněný skoro nemluvil. „Ano, rozumím,“ řekl pouze k dohodě o vině a trestu. V minulosti nebyl soudně trestán, jak vyplynulo z konstatování jeho čistého trestního rejstříku.

K zločinu došlo v noci z 28. na 29. června 2022. Pozdější oběť útoku měla podle informací Deníku vraha nejdříve slovně a později i fyzicky napadnout. Mentálně retardovaný muž potom jednal pravděpodobně v afektu. Po opakovaných úderech kladivem a po několikačetném pobodání nožem do hlavy i těla byla jeho oběť na místě mrtvá.

Národní hřbitov v Terezíně. Ilustrační foto
Šířil lži o židovském Sonderkommandu v Tušlově videu z Terezína. Má podmínku

Ráno našla mrtvého v chatce jemu blízká osoba. Speciální tým kriminalistů pak pachatele hledal několik dní. „Vyhodnocovali desítky zajištěných stop, analyzovali kamerové záznamy, prověřovali všechny vazby poškozeného a prováděli mnoho dalších úkonů,“ vypočítala mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Po zadržení poslal Jambora v pátek 8. července do vazby okresní litoměřický soud. Ve vazbě byl dosud.

O této jedné z 20 loňských vražd hovořil na lednové výroční konferenci krajské policie i vedoucí odboru obecné kriminality Martin Charvát. Popsal, že obviněný byl v Litoměřicích s kolotoči a ke své oběti měl velmi vzdálený vztah. Dávní známí se podle Charváta potkali u místní večerky, vznikl mezi nimi konflikt a pachatel nakonec svou oběť v zahradní chatce utloukl kladivem a ubodal nožem.

„Byl s námi jen dva dny, nemáme s ním nic společného," uvedl nyní majitel atrakcí, které tehdy v Litoměřicích hostovaly.