Spíš jako společenská událost než začátek velkého procesu. Tak to vypadalo ve velké jednací síni okresního soudu v Litoměřicích. V úterý 19. října tu senát ústeckého krajského soudu začal rozplétat kauzu známou jako ROP Severozápad. Sjely se sem desítky obviněných i jejich advokátů a zástupců poškozených úřadů.

V Litoměřicích se hlavní líčení koná z kapacitních důvodů, jinde v regionu tak velká justiční síň není. Obžalobu kvůli údajnému zmanipulování evropských dotací v letech 2008-11 si tu vyslechne přes dvě desítky lidí. Jde o významné podnikatele, dřívější přední úředníky i politiky za ODS a ČSSD. A to včetně krajské exhejtmanky Jany Vaňhové.

Měl tu být i další exhejtman Jiří Šulc. Ten ale chyběl ze zdravotních důvodů a jeho advokát Daniel Volák dokonce navrhl kvůli špatnému stavu klienta jeho vyloučení z tohoto řízení a jeho samostatné projednání. „Zvážíme to,“ reagoval předseda senátu Jiří Blažek. V síni chyběli ještě další čtyři obžalovaní, mezi nimiž jsou kromě politiků z Ústecka i ti z Karlovarska.

Bývalý senátor Alexandr Novák, jeden z hlavních obviněných v kauze ROP Severozápad, neúspěšně žádal o možnost vycestovat
Novák z kauzy ROP Severozápad do ciziny nemůže. Mohl by utéct, rozhodl soud

V úvodu nebylo jisté, že dojde aspoň k čtení víc než 130stránkové obžaloby. Pokoušel se to zvrátit advokát Petra Navrátila, politika z Karlovarska. Tomu se jiným způsobem podařilo odsunout začátek líčení, které mělo začít už v září. Vrchní soud se nejprve musel vypořádat s námitkou Jiřího Schüllera k údajné podjatosti senátu, jehož členy jmenuje jeden z poškozených, Ústecký kraj.

Tentokrát Schüller vyjádřil obavu o nestrannost senátu, když podle něj jeho předseda dříve v tisku vyjádřil názor o vině obžalovaných a popřel tak presumpci neviny. Soudce Jiří Blažek se ale z role předsedy senátu po krátké poradě s jeho dalšími členy odmítl vyloučit. „Neshledali jsme, že by argumentace byla případná,“ vysvětlil.

Jedním z hlavních obviněných je exsenátor, exstarosta a vlivný podnikatel Alexandr Novák. Ten popřel vinu už dříve, když krajský soud žádal o zrušení zákazu vycestovat do zahraničí. Tam nemůže kvůli trestnímu stíhání výměnou za to, že ho pustili z vazby. „Nezúčastnil jsem se ovlivňování evropských projektů. Nebyl jsem hlava organizované skupiny, z ROPu jsem nikdy neměl žádný zisk,“ prohlásil Novák dříve.

Volební štáb Pirátů v Ústí nad Labem
Nový ROP Severozápad? Nebude, tvrdí hejtman. Opozice to chce pohlídat

Do čtení obžaloby se pustil před poledním Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Popisuje, jak se obžalovaní měli dopustit v letech 2008-2011 ovlivňování veřejné soutěže, dohodnout si protiprávně rozdělení podpory z evropských fondů i českých rozpočtů, kdy finanční podporu měly dostávaly favorizované projekty spřízněných osob.

Hodnota takto údajně „cinknutých“ projektů měla dosáhnout 14 miliard. Jen Ústecký kraj si jako jeden z poškozených nárokuje úhradu škody přes 130 milionů. Obviněným hrozí až 16leté tresty. Obžalovaný je i exúředník Petr Kušnierz, který už dříve v jiné linii případu seděl ve vězení a v této kauze je spolupracujícím obviněným.

Pokračování líčení je v Litoměřicích naplánováno na odpoledne i na zítřek, středu 20. října. „Optimistický výhled je, že zítra bude dočtena obžaloba,“ hodnotí Blažek. Během dalších jednacích dní mají proběhnout osobní výslechy svědků, budou se asi číst i výpovědi z přípravného řízení. Ve dvou třítýdenních cyklech ještě letos, pak se bude odročovat na konec února nebo začátek března 2022.